PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy dobrze realizują Krajowy Program Oczyszczania Ścieków

  • AT    20 grudnia 2012 - 09:42
Samorządy dobrze realizują Krajowy Program Oczyszczania Ścieków

- Krajowy Program Oczyszczania Ścieków jest w pełni realizowany przez samorządy, i to realizowany bardzo dobrze. Przypomnę: w skali całego kraju zbudowano 56 tysięcy kilometrów sieci kanalizacyjnych, 283 oczyszczalnie ścieków, a rozbudowano i zmodernizowano 896 – mówi minister Stanisław Gawłowski.
Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska uczestniczył w seminarium „Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych w świetle zobowiązań JST" zorganizowanym w Poznaniu przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. W ramach realizacji programu zbudowano dotychczas 56 tysięcy kilometrów sieci kanalizacyjnych.

- Dyrektywa 91/271/EWG zobowiązuje państwa członkowskie Unii Europejskiej m.in. do wyposażenia w określonych terminach wszystkich aglomeracji, o równoważnej liczbie mieszkańców (RLM), większej od 2000, w systemy kanalizacyjne dla ścieków komunalnych i zapewnienia biologicznego oczyszczania ścieków przed wprowadzeniem ich do wód, tak aby ścieki spełniały określone w dyrektywie wymagania dotyczące zawartości w nich substancji łatwo rozkładanych biologicznie - podaje Ministerstwo Środowiska.

Czytaj też:  NFOŚiGW da na przydomową oczyszczalnię

Polska musi spełnić te zobowiązania do 2015 roku. Wykonuje ten obowiązek poprzez Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Przewiduje on m.in. wyposażenie aglomeracji w systemy kanalizacji zbiorczej i oczyszczalnie ścieków.

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski stale monitoruje poziom zaangażowania samorządów Wielkopolski przy realizacji tych zadań. Wielu samorządowców wyrażało obawę, czy realizacja zobowiązań odbędzie się zgodnie z przyjętym harmonogramem, dlatego też Stowarzyszenie zorganizowano seminarium i zaprosiło do dyskusji ministra Gawłowskiego i przedstawicieli samorządów wielkopolskich - donosi MŚ.

W opinii Ministra Gawłowskiego wiele działań zależy nie od środków finansowych, lecz od przemyślanych i dobrze zorganizowanych decyzji.

- Należy zweryfikować listę wyznaczonych aglomeracji wodno-ściekowych. Po tym procesie okaże się, że zamiast wydatków rzędu kilkudziesięciu miliardów w skali kraju, potrzebujemy do 2015 roku jedynie kilka miliardów - informuje Gawłowski.

Podczas seminarium poruszono również zagadnienia związane z ustawą o zachowaniu porządku i czystości w gminie.

- Uważam, że dzięki wprowadzanym zmianom, za kilka lat, podobnie ta jak w Niemczech czy Skandynawii, śmieci staną się poszukiwanym surowcem, dającym liczne miejsca pracy - mówi minister Gawłowski.

W seminarium wzięło udział 80 przedstawicieli wielkopolskich jednostek samorządu terytorialnego. Współorganizatorem seminarium było Stowarzyszenie Wodociągi Polskie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.