PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy gmin otrzymają pakiet bardzo ważnych danych

  • bad    1 sierpnia 2014 - 17:54
Samorządy gmin otrzymają pakiet bardzo ważnych danych

Zakończono już inwentaryzację starych wyrobisk górniczych, nieistniejących kopalń, mających połączenie z powierzchnią, na terenie ośmiu gmin Zagłębia Dąbrowskiego. W przyszłym roku podobne prace badawcze będą prowadzone na Dolnym Śląsku, a na Górnym Śląsku zostały zaplanowane do wykonania w latach 2017-2018.
Dzięki temu samorządy gmin otrzymają pakiet danych bardzo ważnych przy sporządzaniu planów przestrzennego zagospodarowania terenów.

Wyższy Urząd Górniczy, w ramach realizacji programu priorytetowego „Zmniejszenie uciążliwości wynikających z wydobywania kopalin" zainicjował wykonanie pracy badawczej pt. „Ocena zagrożeń ze strony wyrobisk górniczych mających połączenie z powierzchnią, usytuowanych w zlikwidowanych podziemnych zakładach górniczych oraz określenie działań prewencyjnych".

Czytaj też: Ekolodzy kontra energetyka, czyli bój o kopalnie odkrywkowe

Zadanie to jest finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W latach 2011-2012 opracowano „Metodykę oceny zagrożeń ze strony wyrobisk górniczych mających połączenie z powierzchnią, usytuowanych na terenach zlikwidowanych podziemnych zakładów górniczych". Na podstawie opracowanej metodyki w latach 2013-2014 zrealizowano drugi etap tej pracy badawczej, obejmującej teren zlikwidowanych kopalń węgla kamiennego Zagłębia Dąbrowskiego.

Zinwentaryzowano 685 wyrobisk byłych kopalń: Paryż, Grodziec, Sosnowiec, Niwka - Modrzejów, Saturn i Jowisz usytuowanych na obszarze administracyjnym następujących gmin: Będzin (174 wyrobiska), Czeladź (21 wyrobisk), Dąbrowa Górnicza (121 wyrobisk), Mysłowice (5 wyrobisk), Psary (1 wyrobisko), Sosnowiec (345 wyrobisk), Strzyżowice (9 wyrobisk), Wojkowice (9 wyrobisk).

Czytaj też: Nowe kopalnie dadzą na Lubelszczyźnie nowe miejsca pracy

- Inspiracją do inwentaryzacji dawnych szybów i szybików były zdarzenia, które miały miejsce w latach minionych na terenie Górnego Śląska polegające na ujawnianiu się zapadlisk w miejscach zlikwidowanych wcześniej wyrobisk górniczych. Efektem takich zdarzeń były spory o rekompensatę za usunięcie szkody, których rozstrzygnięcie często następowało w sądzie. Niestety, działalność górnicza daje o sobie znać niekiedy dziesiątki lub setki lat po jej zakończeniu. Potencjalni inwestorzy obawiają się angażowania dużych środków finansowych na terenach objętych kiedyś działalnością górniczą. Dlatego wykonanie inwentaryzacji wyrobisk górniczych mających połączenie z powierzchnią, na terenie działalności zlikwidowanych kopalń było bardzo potrzebne, aby określić aktualny stan zagrożenia i sposoby prewencji. Co roku pojawiają się jakieś zapadliska, które ludzie automatycznie przypisują dawnej eksploatacji górniczej, a nie zawsze jest to uzasadnione - mówi Mirosław Koziura, prezes WUG.

Dla każdego z zinwentaryzowanych 685 wyrobisk wykonano: karty informacyjne wyrobisk górniczych, karty parametryczne wyrobisk górniczych, karty oceny zagrożenia i ryzyka ze strony wyrobisk górniczych, dokumentację fotograficzną obrazującą aktualny stan powierzchni w rejonie wyrobisk, pomiar geodezyjny określający współrzędne wyrobisk górniczych, mapy w skali 1:5000, pozwalające na lokalizację wyrobisk górniczych w terenie.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.