PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy i mieszkańcy gotowi do rozbudowy Elektrowni Opole

  • PAP    1 lutego 2014 - 11:00
Samorządy i mieszkańcy gotowi do rozbudowy Elektrowni Opole

PGE wydała polecenie rozpoczęcia robót przy budowie dwóch nowych bloków Elektrowni Opole. Opolskie firmy, samorządy oraz mieszkańcy przygotowywali się do tego długo. Powstały oferty przetargowe, miejsca noclegowe, gastronomia poszerzyła ofertę.
Wójt gminy Dobrzeń Wielki Henryk Wróbel, na terenie której powstaną dwa nowe bloki elektrowni, powiedział że choć ostateczne decyzje ws. rozbudowy zapadły niedawno, to gmina przygotowywała się do tego kilka lat. "Część naszych dróg była modernizowana i rozbudowywana właśnie z myślą o inwestycji w elektrowni, by ułatwić do niej dojazd" - wyjaśnił samorządowiec.

Problemów drogowych całkowicie rozwiązać się nie udało. Główny ruch transportowy na teren inwestycji będzie prowadzić jedną tylko drogą wojewódzką i można się na niej spodziewać utrudnień. Wróbel zapewnił jednak, że gdy znany będzie harmonogram prac, gmina zastanowi się nad rozwiązaniami, które ułatwią życie kierowcom na trasie Opole - Dobrzeń. Według planów wiele materiałów do budowanych bloków ma też docierać koleją.

Czytaj też:  PGE EJ 1 będzie współpracować z samorządowcami woj. pomorskiego ws. elektrowni jądrowej

Drogowe inwestycje mają się gminie zwrócić. Wróbel podał, że według wcześniejszych szacunków samej elektrowni, do budżetu gminy po wybudowaniu dwóch bloków ma wpływać dodatkowo ok. 30 mln zł rocznie. "Pewnie sporą część tej kwoty oddamy w formie janosikowego, bo już dziś je płacimy, ale jednak część nam zostanie" - ocenił wójt. Tegoroczny budżet Dobrzenia Wielkiego to 67 mln zł; dotychczasowe wpływy do budżetu od osób prawnych - ponad 28 mln zł rocznie.

W drogi z powodu rozbudowy elektrowni zainwestowały też miasto Opole i woj. opolskie. Rzecznik marszałka woj. opolskiego Arkadiusz Kuglarz podał, że m.in. dofinansowano budowę węzła na ul. Sobieskiego realizowaną od roku przez miasto Opole. Z unijnych pieniędzy na lata 2014-2020 ma być wsparta budowa dwóch obwodnic - Czarnowąs i Dobrzenia Wielkiego.

Okoliczni mieszkańcy i przedsiębiorcy także inwestowali z myślą o rozbudowie elektrowni. Wróbel podał np., że jedna z firm postawiła dwa dodatkowe bloki mieszkalne pod wynajem w Dobrzeniu. Miejsca noclegowe przygotowało też wielu mieszkańców.

Bazę kontaktów do osób i firm, które mogą wynająć miejsca noclegowe pracownikom rozbudowującym elektrownię gromadził sołtys Brzezia położonego tuż przy inwestycji, Tomasz Gabor. Oferty zgłaszali do niego zarówno mieszkańcy okolicy, jak i właściciele hosteli, pensjonatów z pobliskiej gminy Turawa. Sołtys zbiera też dane o firmach cateringowych, które byłyby w stanie karmić pracujących przy budowie.

Jednym z takich miejsc jest kompleks gastronomiczno-rekreacyjny Fabio w Czarnowąsach położonych tuż przy Elektrowni Opole. Jego właściciele rozbudowali i unowocześnili kuchnię, by mogła wydawać 500, a nie jak dotąd 200 posiłków dziennie. Zbudowali też przystań kajakową na płynącej obok rzece Mała Panew, kończą urządzać mini pole golfowe. "Robotnicy, którzy w ostatnich latach przyjeżdżali tu robić remonty w elektrowni mówili, że nie mają gdzie zjeść i odpocząć po pracy. Postanowiliśmy więc wyjść naprzeciw tym potrzebom" - powiedziała menadżer firmy Justyna Szymańska-Cebulla.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.