PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy muszą zwolnić ze sprzedażą mieszkań, bo będą mieć problemy z zapewnieniem lokali uboższym mieszkańcom

  • AT    11 marca 2015 - 12:44
Samorządy muszą zwolnić ze sprzedażą mieszkań, bo będą mieć problemy z zapewnieniem lokali uboższym mieszkańcom
W gminach na koniec 2013 r. było prawie dwa razy mniej mieszkań niż oczekujących (fot.flickr.com/Elliott Brown)

Przez dwie dekady samorządy na potęgę i często za bezcen pozbywały się należących do nich mieszkań. Teraz specjaliści biją na alarm, że zasoby mieszkaniowe trzeba odbudować.
Przedstawiciele samorządów przyznają, że przez wiele lat tak lokalne władze, jak i mieszkańcy, podchodzili do sprzedaży mieszkań komunalnych bezkrytycznie. Najemcy mogli kupić je za niewielkie pieniądze, a gminom spadały wydatki na ich utrzymanie, których zwykle nie pokrywają wpływy z niskich czynszów – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

– Z perspektywy czasu widać, że nie było to odpowiedzialne podejście. Zwłaszcza że mieszkania wykupują zwykle te osoby, które płacą czynsz na czas i nie mają zaległości, czyli najlepsi najemcy. Dlatego część gmin zaczęła mocno zmniejszać bonifikaty, a nawet wycofywać się ze sprzedaży – mówi w "DGP" Marek Goczyński, przewodniczący Komisji Mieszkalnictwa Związku Miast Polskich i główny specjalista w biurze mieszkalnictwa w Toruniu.

Według dr. Wojciecha Jarczewskiego, kierownika Instytutu Rozwoju Miast, nadszedł czas, aby gminy zwolniły proces sprzedaży, bo będą miały coraz większe problemy z zapewnieniem mieszkań uboższym mieszkańcom. Budowa jednego lokalu to koszt kilkuset tysięcy złotych. Samorządów na takie wydatki nie stać.

Czytaj też: Jak sfinansować budowę mieszkań komunalnych?

Na problemy z lokalami socjalnymi pod koniec 2014 r. uwagę zwracał NIK. Wskazywał, że w skontrolowanych gminach na koniec 2013 r. było ich prawie dwa razy mniej niż oczekujących. W tym samym czasie rzecznik praw obywatelskich w piśmie do premiera wskazywała, że według wyliczeń Instytutu Rozwoju Miast w Polsce brakuje 120–130 tys. mieszkań komunalnych i socjalnych, a państwo nie ma długofalowej polityki wspierania potrzeb osób uboższych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.