PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy nie radzą sobie z ochroną powietrza

  • przegląd prasy/Rzeczpospolita    10 stycznia 2014 - 12:41
Samorządy nie radzą sobie z ochroną powietrza

W Polsce programy ochrony powietrza są realizowane w niewielkim stopniu, a to zwiększa szanse na kary ze strony Komisji Europejskiej.
Prawo zarówno krajowe, jak i unijne wymusza ograniczenie stężeń pyłów PM 10 i PM 2,5 w powietrzu, tymczasem zaledwie w 6 proc. zostały do tej pory zrealizowane samorządowe programy ochrony powietrza.

Tam, gdzie występują przekroczenia, samorządy województw powinny przygotowywać programy ochrony jakości powietrza. Wymaga tego prawo ochrony środowiska. I zgodnie z tymi regulacjami np. gminy mają podejmować działania wskazane w tych programach. Tyle że - jak się okazuje - dotychczas są one realizowane w bardzo niewielkim stopniu - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Elżbieta Płuska z firmy Atmoterm, która opracowywała analizę wykonanych programów ochrony jakości powietrza jest zdania, że powodem słabej realizacji jest m.in. brak spójnych parametrów oceny, co utrudnia sprawdzanie skuteczności działań w skali kraju. Poza tym w wielu rejonach trudno przekonać mieszkańców do rezygnacji z opału węglowego na rzecz gazu.

Więcej: rp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.