PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy wykorzystają kasę z NFOŚiGW na rekultywację wysypisk

  • PAP    21 maja 2014 - 10:32
Samorządy wykorzystają kasę z NFOŚiGW na rekultywację wysypisk

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o odpadach - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowe prawo umożliwi zamknięcie i rekultywację 233 składowisk odpadów oraz pozyskanie na ten cel pieniędzy z funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Nowelizacja pozwoli na aktualizację harmonogramów rekultywacji składowisk odpadów. Dzięki temu samorządy oraz spółki zarządzające składowiskami będą mogły skorzystać z pieniędzy z funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej na ich zamknięcie i rekultywację.

Czytaj tez:  Apel do rządu: pilnie zmienić ustawę śmieciową

Po wejściu w życie tzw. ustawy śmieciowej wiele składowisk nie uzyskało statusu regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, co oznacza, że nie mogą odbierać odpadów, a zatem powinny być zamknięte i zrekultywowane. Z tego 233 składowiska nie przygotowały do tej pory procedury zamknięcia i rekultywacji. Nowela im to umożliwi.

W Polsce na składowiska trafia ok. 70 proc. odpadów. Dla porównania w Bułgarii i w Rumunii jest to powyżej 90 proc., w Niemczech ok. 0,5 proc., a w Holandii i Szwecji ok. 1 proc.

Czytaj też:  NFOŚiGW w budowie systemu gospodarowania śmieciami

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.