Samorządy zbiją kokosy na łupkach

  • Przegląd prasy/PAP/Metro
  • 22-06-2011
  • drukuj
Choć jeszcze nie ruszyło wydobycie gazu łupkowego już na nim zarabiamy. Przy poszukiwaniu tego surowca pracuje już ponad tysiąc osób, a ma być ich kilkakrotnie więcej.
Samorządy zbiją kokosy na łupkach

Polska od Pomorza po Lubelszczyznę może skrywać gigantyczne zasoby gazu łupkowego – informuje „Metro”.

Ostrożne szacunki mówią o ponad 3 bln m sześc., co oznacza, że zasoby te mogłyby pokryć krajowe zapotrzebowanie na gaz ziemny przez ponad 100 lat.

Czytaj też: Gaz łupkowy szansą dla właścicieli gruntów i gmin

I choć trzeba jeszcze potwierdzić, że ten gaz w ogóle opłaca się wydobywać, to już wiadomo, że Skarb Państwa na sprzedaży koncesji na jego eksploatację zarobi miliony złotych, na udostępnianiu działek kokosy zbiją samorządy i prywatni właściciele.

To oczywiście kwestia kilku czy kilkunastu lat. Ale dla wielu osób dobra passa zaczęła się już dziś.

Przy poszukiwaniu łupków w naszym kraju już pracuje ok. tysiąca Polaków. Ruszyło też na razie kilka spośród blisko setki firm, które mają koncesje poszukiwawcze.

Szacunki mówią, że w ciągu najbliższych lat wierceń ma być ok. 1,5 tys. Większość z nich wykonają polscy specjaliści, bo choć koncesje są w posiadaniu zagranicznych gigantów energetycznych, jak Chevron, czy ExxonMobile (wnoszą doświadczenie i wysokie technologie), to chętnie biorą na podwykonawców polskie firmy.

Problem w tym, że specjalistów jest zbyt mało, a w agencjach pracy roi się od ofert dla operatorów wiertnic, monterów, majstrów, czy spawaczy.

Jak nieoficjalnie dowiedziało "Metro", praca przy łupkach należy do bardziej intratnych i nawet zwykły spawacz, czy monter zarabia ponad 10 tys. zł brutto.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Kokosy dla samorządów na łupkach? Coś mi się wydaje , że nie samorządy te kokosy dostaną...

Kokos, 2011-06-23 21:32:20 odpowiedz

Opinia "Jnstytutu Polskiego Jdiotyzmu" o Gazowych Łupkach. "Przez gazowe Łupki zostaniemy Polskie Głupki"

Poeta, 2011-06-22 20:26:57 odpowiedz

Metro niech się nauczy prawa,historii i geografii,ponieważ województwo lubelskie nie jest lubelszczyzną.Uczcie się Panowie,bo coś nie tak jest w Waszej głowie.

Chełmianin, 2011-06-22 17:43:52 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE