Samorządy zbudują mieszkania, rząd da grunty. Trwa inwentaryzacja

• Resort infrastruktury i budownictwa rozpoczyna prace nad programem taniego budownictwa mieszkaniowego.
• Budowa mieszkań przy średniej kwocie 2500 złotych za metr jest realna - ocenił wiceminister Kazimierz Smoliński.
• Mieszkania mają być wynajmowane, ale po 20-30 latach mogą zostać wykupione przez użytkowników.
Samorządy zbudują mieszkania, rząd da grunty. Trwa inwentaryzacja
Budową tanich mieszkań ma zająć się również jedna ze spółek skarbu państwa. (Fot. : www.mr.gov.pl)

W tym roku rząd zamierza opracować program taniego budownictwa mieszkaniowego. Jego realizacja rozpocznie się w roku przyszłym. Rząd liczy, że mieszkania budować będą przede wszystkim samorządy na gruntach przekazanych im przez Skarb Państwa (potwierdził więc to, o czym mówił w rozmowie dla portalu www.parlamentarny.pl). Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa na antenie RMF FM zapowiedział, że obecnie prowadzona jest kwerenda, która ma pomóc w ustaleniu, ile takich gruntów można przekazać samorządom.

W rozmowie z dziennikarzami stacji Kazimierz Smoliński wyjaśnił, że w grę mogą wchodzić grunty należące do PKP, kopalń, poczty czy agencji wojskowych. Zostaną one uzbrojone dzięki pieniądzom z UE.

- Jeżeli więc mamy grunt i mamy uzbrojenie, to samo wybudowanie rzeczywiście wychodzi tanio – ocenił wiceminister. Jak dodał w tej sytuacji budowa mieszkań przy średniej kwocie 2500 złotych za metr jest realna.

Tak zbudowane mieszkania miałyby być wynajmowane osobom, których nie stać na kupno własnego M, a nie mają też szans na otrzymanie bankowego kredytu. Część czynszu miałaby zostać przeznaczona na wykup mieszkania, tak aby po 20-30 latach lokal stawał się własnością wynajmującego. Jeśli natomiast ktoś przestanie płacić, to straci mieszkanie, ale odzyska wpłacone pieniądze.

Samą budową mają zająć się samorządy poprzez TBS-y, spółdzielnie mieszkaniowe, ewentualnie spółki skarbu gminy. Do tego celu wyznaczona zostanie też jedna ze spółek Skarbu Państwa.

 


KOMENTARZE (8)ZOBACZ WSZYSTKIE

To może dla tych imigrantów?

gość , 2016-01-22 23:12:30 odpowiedz

Do McMaciek: Komuna była i się nie sprawdziła, a pozostałości komuny też nie dają rady, górnictwo, LOT,

anty urzędnik , 2016-01-22 23:11:16 odpowiedz

BRAWO. Wreszcie władza zaczęła myśleć o obywatelach, a nie tylko o wyzyskiwaczach.

ZYSKODAWCY pl2016, 2016-01-22 07:58:30 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE