PARTNER PORTALU
  • BGK

Schronisko w Swarzędzu zamknięte

  • 24swarzedz.pl (Joanna Gryczyńska)    11 sierpnia 2011 - 11:45
Schronisko w Swarzędzu zamknięte

Decyzją powiatowego lekarza weterynarii – Ireneusza Sobiaka – schronisko dla psów w Swarzędzu zostało zamknięte.
Powodów było wiele, choćby takie, jak przepełnienie, brak higienicznych warunków i zła lokalizacja, która wymaga między innymi usytuowania schroniska w odległości 150 metrów od zabudowań ludzkich.

Schronisko prowadzone było przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami – ogólnopolską organizację ochrony zwierząt. Niestety warunki, w jakich prowadzono jednostkę, nie spełniały istotnych wymogów z zarządzenia ministra ochrony środowiska.

Zlikwidowanie schroniska miało odbyć się już dawno, jeszcze w 2009 roku. Do tego wówczas jednak nie doszło, dlatego po negocjacjach umowę cały czas przedłużano.

Obecnie, po zamknięciu swarzędzkiej placówki, wybrane zostały nowe władze obejmujące dozór nad obiektem, który choć schroniskiem już nie jest, nadal sprawuje opiekę nad pewną liczbą psów, którym nie można znaleźć nowego domu.

Placówka ma jednak zakaz przyjmowania nowych zwierząt. Bezdomne zwierzęta ze Swarzędza są teraz przewożone do schroniska prowadzonego przez Fundację Radość Psiaka w miejscowości Rusiec.

Aktualnie to właśnie tam psiaki czekają na nowych właścicieli. Gmina Swarzędz przekazuje bezpańskie psy schronisku na podstawie umowy, pokrywając koszty transportu, a schronisko szuka dla nich nowego domu.

Od stycznia tego roku przekazano osiemnaście psów. Jak podaje Referat Rolnictwa, Melioracji i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz, co miesiąc Fundacja Radość Psiaka otrzymuje zryczałtowaną kwotę w wysokości 3 tysięcy złotych, co pokrywa koszty transportu i utrzymania psów do czasu znalezienia dla nich nowego właściciela.

Warto wiedzieć, że schronisko w Ruścu oferuje nie tylko opcję zabrania psa do domu, ale również możliwość adopcji wirtualnej, która polega na wpłacaniu pieniędzy na konto fundacji z podaniem imienia zwierzęcia. Istnieje też możliwość zamieszczenia na stronie internetowej schroniska, przy zdjęciu zwierzaka, fotografii wirtualnego opiekuna.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.