PARTNER PORTALU
 • BGK

Ścieki w Wiśle. Rozbudowa warszawskiej oczyszczalni powodem zanieczyszczenia rzeki

 • AW    26 listopada 2015 - 10:58
Ścieki w Wiśle. Rozbudowa warszawskiej oczyszczalni powodem zanieczyszczenia rzeki

fot.fotolia

Do Wisły w zaledwie pięć dni trafiło 100 mln litrów nieoczyszczonych ścieków. Przedstawiciele ratusza i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji twierdzą, że cała akcja była zaplanowana i kontrolowana.
Zanieczyszczenie Wisły to efekt budowy kolektora Burakowskiego na północy Warszawy. Władze stolicy argumentują, że na czas połączenia ze sobą nowego i starego rurociąg nie było możliwości zatrzymania czy zmagazynowania ścieków.

Stało się to w listopadzie, by „nie zakłócać mieszkańcom wypoczynku nad rzeką”. Za przekierowanie ścieków do Wisły MPWiK zapłaci kilka milionów zł kary. Zapewnia jednak, że woda w  stołecznych kranach nadaje się do picia.

Zdaniem oburzonych ekologów błąd nastąpił już na poziomie projektowania oczyszczalni "Czajka". To właśnie jej rozbudowa wiązała się z zrzutem ścieków do Wisły. Ekolodzy przypominają, że Warszawa stara się o miano Zielnej Stolicy Europy.

Warszawa produkuje 500 tys. m sześc. ścieków na dobę, 80 proc. z nich jest oczyszczanych w oczyszczalni Czajka na Białołęce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • WTF, 2015-11-26 23:01:00

  Nie było gdzie wylać? Na ogródek HGW ! Pijcie dalej warszawską kranówę, szanowna młodzieży! Smacznego! A wychodzącej z obrad Sejmu Platformie, to się chyba w głowie POmieszało z picia tego szamba!
 • Ciiichoo-szaa, 2015-11-26 22:15:55

  Dlaczego nie mówi się o tym głośno w mediach? Dlaczego dziennikarze nie podejmują tego tematu? Politycy PiS, partio rządząca - wyciągnijcie konsekwencje! Władze Warszawy - wstyd! To powinno pójść na całą Polskę! Powinno się o tym trąbić od rana do wieczora! To jest skandal! A oni zajmują się fla...gą unii!.... Zwykłego zjadacza chleba ściga się za drobne przewinienia nieekologiczne! Szok!  rozwiń
 • ..., 2015-11-26 14:07:53

  Oślizła, zagniła i śmierdząca stolica zaplanowanego i kontrolowanego syfu... I tak konsumenci wody zapłacą to w rachunkach za wodę i ścieki... A prezesi wezmą odprawy... może już wysoko opodatkowane?...