PARTNER PORTALU
  • BGK

Ścieki z Orzesza popłyną do Tychów

  • PAP    12 października 2012 - 19:13
Ścieki z Orzesza popłyną do Tychów

Ścieki komunalne z niespełna 20-tysięcznej gminy Orzesze na Śląsku będą w przyszłości trafiały do oczyszczalni w odległych o ponad 20 km Tychach. Dzięki temu poprawi się jakość wody w rzecze Gostynce oraz w tyskim Jeziorze Paprocańskim.
O podpisaniu porozumienia w tej sprawie z samorządem Orzesza poinformowało w piątek Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej (RCGW) w Tychach. Planowany do realizacji na najbliższe lata projekt zakłada wybudowanie rurociągu przesyłowego z Orzesza do oczyszczalni w Urbanowiczach - dzielnicy Tychów.

Według szefa RCGW Zbigniewa Gieleciaka tyska oczyszczalnia dysponuje nadwyżką zdolności techniczno-technologicznych, pozwalającą na oczyszczanie ścieków także spoza miasta. Dla Orzesza współpraca oznacza niższe koszty związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków.

"Koszty modernizacji naszej oczyszczalni, której lokalizacja jest niezwykle trudna, bo w centrum miasta, znacznie przewyższają koszty budowy sieci kanalizacyjnej i oczyszczania ścieków w tyskiej oczyszczalni" - wskazał burmistrz Orzesza Andrzej Szarfaniec.

Dodał, że cena oczyszczania ścieków w Tychach należy do najniższych w Polsce spośród tych miast, które z pomocą środków unijnych wybudowały nowoczesną sieć kanalizacji sanitarnej. Tyska oczyszczalnia należy obecnie do najnowocześniejszych w regionie. Z uzyskiwanego w procesach technologicznych biogazu produkuje prąd.

Teraz samorządowcy z Orzesza przygotują koncepcję poprowadzenia rurociągu do Tychów, proponując alternatywne trasy przebiegu sieci kanalizacyjnej. Następnie wybrany zostanie najkorzystniejszy wariant i przygotowane będą szczegóły finansowania oraz harmonogram przedsięwzięcia.

Pozytywne efekty projektu mają odczuć także mieszkańcy ok. 130-tysięcznych Tychów. Dzięki zmianom popularne w tym mieście miejsce wypoczynku - Jezioro Paprocańskie - ma odzyskać czystość i ponownie stać się stałym kąpieliskiem. Dziś z powodu zakwitających sinic tylko sporadycznie jezioro jest dopuszczane przez służby sanitarne jako miejsce do kąpieli.

<!-- pagebreak //-->

Będzie to możliwe, jeżeli uda się wyeliminować zrzut nieoczyszczonych ścieków w górnym odcinku rzeki Gostynki - poza granicami miasta. Wówczas wody tej rzeki zostałyby skierowane bezpośrednio do Jeziora Paprocańskiego.

"Wpłynie to pozytywnie na czystość wód w tym akwenie, co oznacza duże prawdopodobieństwo usunięcia długoletniego problemu zakwitu sinic. (...) Tego efektu mieszkańcom Tychów nie trzeba reklamować, bo bezpieczna kąpiel w lecie to dla wielu nieoceniona korzyść" - wskazał szef działu rozwoju i przygotowania inwestycji w RCGW Piotr Romańczuk.

Obecnie, ponieważ zanieczyszczone wody Gostynki nie mogą wpływać bezpośrednio do jeziora, jest w nim zbyt mały przepływ wody, co sprzyja zakwitaniu sinic.

Jezioro Paprocańskie to zbiornik położony w południowo-zachodniej części Tychów. Powstał w wyrobisku stworzonym na potrzeby działającej w XVIII i XIX wieku dawnej Huty Paprockiej, której zabytkowe zabudowania mają być wkrótce zamienione w hotelik i restaurację.

W ostatnich latach zlokalizowany nad jeziorem ośrodek wypoczynkowy przeszedł gruntowną modernizację. Zbudowano tam m.in. unikatowy wodny plac zabaw dla dzieci. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.