PARTNER PORTALU
 • BGK

Ścieżki rowerowe, stojaki, kaski, aplikacje: Jacy są polscy rowerzyści i co jest dla nich ważne?

 • pt    26 października 2016 - 15:30
Ścieżki rowerowe, stojaki, kaski, aplikacje: Jacy są polscy rowerzyści i co jest dla nich ważne?
Polscy rowerzyści są coraz bardziej świadomi tego, jak istotne w ich bezpieczeństwie na drodze jest odpowiednie, sprawne wyposażenie roweru. (fot.rowerowapolska)

• Najczęściej na rower wsiadają mieszkańcy Opola, ale najwięcej kilometrów tygodniowo pokonują mieszkańcy Szczecina. Średnio przejeżdżają oni aż 70 km w tygodniu.
• A jak rowerzyści oceniają stan ścieżek rowerowych w swoich miastach?
Z największego w Polsce badania rowerzystów, przeprowadzonego przez Fundację Allegro All For Planet, dowiadujemy się, jak naprawdę wygląda rowerowa Polska.

78 proc. polskich rowerzystów korzysta z roweru codziennie lub kilka razy w tygodniu. Średni dystans, który pokonują tygodniowo na rowerze w okresie wiosenno-letnim to aż 60,4 km. Jak się przy tym okazuje, mężczyźni przejeżdżają średnio o 18 km tygodniowo więcej niż kobiety, a mieszkańcy dużych miast pokonują o 10 km więcej niż ci z małych miejscowości i wsi. Co ciekawe, najmniej na rowerze jeżdżą jednak uczniowie i studenci.

Choć zdecydowana większość badanych rowerzystów (93 proc.) korzysta z roweru w celach rekreacyjnych, ponad połowa wykorzystuje rower w codziennych obowiązkach – jeździ nim do pracy, na uczelnię czy po zakupy. 51 proc. polskich rowerzystów określić można więc mianem rowerzysty miejskiego, czyli takiego, który wykorzystuje rower jako podstawowy środek transportu.

Z aplikacją, ale bez kasku

Polscy rowerzyści są coraz bardziej świadomi tego, jak istotne w ich bezpieczeństwie na drodze jest odpowiednie, sprawne wyposażenie roweru.

- Blisko 90 proc. badanych rowerzystów posiada sprawne oświetlenie. Z zabezpieczeń do rowerów korzysta średnio 75 proc. badanych, a 70 proc. posiada w swoim rowerze dzwonek. Częściej te podstawowe elementy wyposażenia roweru posiadają rowerzyści z dużych miast, a także osoby powyżej 40. roku życia. Posiadanie kasku deklaruje 41 proc. rowerzystów – mówi dr Andrzej Siatkowski z Centrum Badań Stosowanych.

Co ciekawe, aż 72 proc. badanych deklaruje posiadanie „rowerowej” aplikacji mobilnej w swoim smartfonie, przez co telefon stał się nieodłącznym towarzyszem rowerowych wycieczek.

Przygotowanie do udzielenia pierwszej pomocy w razie wypadku deklaruje 49 proc. polskich rowerzystów, przy czym jako bardzo dobre swoje umiejętności ocenia w tym zakresie zaledwie 10 proc. Dokładnie taka sama liczba cyklistów posiada w wyposażeniu swojego roweru apteczkę rowerową.

Ku lepszemu

Polacy jeżdżą rowerem coraz częściej i chętniej również dlatego, że poprawia się stan infrastruktury rowerowej w kraju. Zmiany, jakie dokonały się w tym zakresie w ciągu ostatnich pięciu lat pozytywnie ocenia 84 proc. polskich rowerzystów.

Najlepszą ocenę wystawiają sygnalizacji świetlnej i oznakowaniom, długości tras i ścieżek rowerowych oraz jakość nawierzchni. Zdaniem badanych rowerzystów w Polsce wciąż brakuje jednak parkingów i stojaków dla rowerów. Zadowolonych z miejsc, gdzie można zostawić rower jest tylko 29 proc. ankietowanych.

- Do tej pory wydawało się nam, że kwestia stojaków rowerowych nie jest aż tak bardzo istotna. Rowerzyści jednak zwracają na to uwagę. Może chodzi nie tylko o liczbę stojaków, ale także o ich jakość – zwraca uwagę Karol Mocniak ze Stowarzyszenie Miasta dla rowerów.

Generalnie mieszkańcy dużych miast zauważają znacznie więcej pozytywnych zmian niż ci mieszkający w małych miejscowościach i wsiach.

Bezpieczny rowerzysta i jego rower

Najczęściej na rower wsiadają mieszkańcy Opola, ale najwięcej kilometrów tygodniowo pokonują mieszkańcy Szczecina. Średnio przejeżdżają oni aż 70 km w tygodniu. Najbardziej zadowolonymi z warunków jazdy w swoim mieście rowerzystami są Gdańszczanie, a najmniej – mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego. Najwięcej niebezpiecznych sytuacji na drodze odnotowują rowerzyści z Łodzi – w ciągu roku jest to aż pięć zdarzeń spowodowanych przez rowerzystów i sześć, których sprawcami są kierowcy samochodów. Najrzadziej świadkami wypadków są cykliści z Olsztyna. Kradzieży roweru najbardziej obawiają się Wrocławianie. Najspokojniejsi o swoje jednoślady są rowerzyści z Radomia i Białegostoku.

- Zdarza się tak, że policjanci odzyskują skradzione rowery. Mniej więcej jedna trzecia rowerów zostaje odzyskanych spośród tych, które ludzie zgłaszają, iż padły łupem złodziei. Niestety zdarza się tak, że my nie wiemy do kogo ten rower wcześniej należał, a mamy podejrzenia, że może on pochodzić z przestępstwa. Dlatego zwracamy się z dużą prośbą do rowerzystów o to, żeby umawiali się jednostkach policji na znakowanie rowerów – apeluje mł. asp. Antoni Rzeczkowski z komendy głównej policji.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (7)

 • przypek, 2016-11-19 18:56:31

  Do Annak: A no faktycznie jest i też się przymierzam, ale moze zimą kiedy w ogóle będzie w 100% po sezonie będzie jeszcze taniej.
 • trymm, 2016-11-17 14:26:22

  Do samorząd: to ta w miarę nowa marka co tak z impetem wbija na rynek!
 • Annak, 2016-11-16 16:22:05

  Myslę nad zakupem bo teraz po sezonie jest dużo taniej. Tylko nie wiem czy marketowy z naszego media expert bo mają spore przeceny, czy coś znanego...Jak zacznę jeździć to dopeiro się wypowiem, ale znajomi rowerzyści trochę narzekają na ścieżki i kierowców.