PARTNER PORTALU
 • BGK

Segregacja odpadów: Firma z branży komunalnej wprowadziła ułatwienie dla niewidomych

 • MN    8 grudnia 2017 - 15:35
Segregacja odpadów: Firma z branży komunalnej wprowadziła ułatwienie dla niewidomych
Naklejki na pojemniki z odpadami stanowią ważne ułatwienie dla osób z dysfunkcjami wzorku (fot. Eneris)

„Segreguję – nie widzę przeszkód” to nazwa kompleksowego programu wspierającego osoby z niepełnosprawnościami w segregowaniu odpadów. Program wprowadziła firma z branży komunalnej, za co otrzymała wartościowe wyróżnienie.
• Nagroda za program powędrowała do firmy Eneris w ramach pierwszej edycji konkursu „Lider współodpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju”.

• Program stworzony przez Eneris, który został wprowadzony rok temu, uznano za pionierskie rozwiązanie w skali Europy.

• To ważne ułatwienie w segregowania odpadów dla osób z dysfunkcjami wzroku.

Program „Segreguję – nie widzę przeszkód” został doceniony przez ekspertów ds. zrównoważonego rozwoju, w tym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Global Compact. Jury zdecydowało o wyróżnieniu programu spośród innych dobrych praktyk realizowanych przez polski biznes jako modelowego przykładu działania łączącego zasady odpowiedzialnego biznesu z sukcesem biznesowym przedsiębiorstwa.

— Branża komunalna wielu osobom wydaje się mało ciekawa, brudna. Tymczasem to właśnie tu tkwi ogromny potencjał pozytywnych zmian w obszarze ochrony środowiska. W ENERIS wierzymy w koncepcję CSV (Creating Shared Values) - efekty działań firm należy mierzyć nie tylko wartością osiągniętych zysków i ceną akcji, ale też postępem społecznym, do którego się przyczyniamy i na który mamy realny wpływ - powiedziała Magdalena Sułek-Domańska, dyrektor ds. komunikacji w Eneris.

Czytaj też: Senat chce doprecyzowania ustawy o odpadach. Zgłasza dwie poprawki

Na czym polega program „Segreguję – nie widzę przeszkód”? Na umieszczaniu specjalnej naklejki dla osób z dysfunkcjami wzroku. To proste narzędzie zawiera wypukłe oznaczenia różnych rodzajów odpadów: bioodpady, papier, szkło, plastik, baterie i odpady zmieszane, zapisane w alfabecie Braille’a. Została ona opracowana we współpracy ze środowiskiem osób niewidomych i słabowidzących, w tym z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. 

Firma przeszkoliła wszystkich pracowników Biur Obsługi Klienta, a także kierowców i ładowaczy (w sumie ponad 600 osób) w zakresie obsługi klienta z niepełnosprawnością.

Czytaj też: Zmiany w ustawie o odpadach: raczej kroczek niż duży krok

Dodatkowo program dał impuls do debaty sejmowej na temat pełnego dostępu do segregowania odpadów przez osoby niewidome i słabowidzące a to za sprawą petycji złożonej do Parlamentarnej Komisji ds. Osób Niepełnosprawnych. Wkrótce okaże się, czy prawo odpadowe zostanie rozszerzone o przepis zwracający uwagę samorządów na konieczność uwzględnienia osób niepełnosprawnych w systemie zbierania odpadów.

Wręczenie nagrody za program odbyło się podczas konferencji „Smart CSR. Od społecznie odpowiedzialnych działań do współodpowiedzialności biznesu w zrównoważonym rozwoju”. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • ..., 2017-12-11 10:30:19

  To dziwne - bo inne renomowane firmy zachęcają do tego aby odpady mieszać bo mają nowoczesne maszyny... gloswielkopolski.pl/artykul/3392739,posegregowane-smieci-w-poznaniu-trafiaja-do-jednej-smieciarki,id,t.html
 • mzakrzewski, 2017-12-11 08:25:51

  Rozwiązanie cenne, szczególnie gdy osoba niepełnosprawna musi dotrzeć do pojemników na odpady posegregowane, umieszczonych np w rogu parkingu, na trawniku między blokami itd.
 • Instytut Śmieci Zmieszany, 2017-12-08 17:25:56

  I po co to wszystko skoro budujemy nowoczesne fabryki śmieci... gloswielkopolski.pl/artykul/3392739,posegregowane-smieci-w-poznaniu-trafiaja-do-jednej-smieciarki,id,t.html