PARTNER PORTALU
 • BGK

Segregacja odpadów: gminy zwiększają stawki śmieciowe od nowego roku

 • MN    14 grudnia 2016 - 09:53
Segregacja odpadów: gminy zwiększają stawki śmieciowe od nowego roku
Gminy szykują podwyżki opłat śmieciowych. (fot. pixabay)

• Częstochowa, Rybnik, Jaworze, Kolno – między innymi w tych gminach samorządy „zmuszą” mieszkańców do segregowania odpadów.
• Sposób jest bardzo prosty – od przyszłego roku szykują podwyżki stawek śmieciowych.
• Opłata za odpady zmieszane w niektórych miastach podskoczy nawet o 10 zł.
Samorządy zamierzają przymusić mieszkańców do segregowania odpadów i szykują podwyżki stawek śmieciowych od nowego roku – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”. Przykładowo w Częstochowie mieszkańcy płacili do tej pory 10,50 zł za zbiórkę selektywną i 12,50 zł za nieselektywną, natomiast od 2017 r. opłaty te wyniosą odpowiednio 12 i 20 zł. W Rybniku opłaty wzrosną z 15 do 25 zł za odpady zmieszane oraz z 9 do 11 zł za segregowane.

Samorządowcy zwracają uwagę, że mieszkańcy deklarują segregację śmieci, aby płacić niższe opłaty, po czym wrzucają do kubłów odpady zmieszane, w efekcie czego gminy muszą dopłacić do utylizacji. Władze Radzynia Podlaskiego wyliczyły, że na sfinansowanie systemu śmieciowego na koniec roku może zabraknąć im nawet 400 tys. zł.

Czytaj też: Niewidomi też mogą segregować śmieci. Pomogą nalepki

Przypomnijmy, że zgodnie z dyrektywami UE, Polska do 2020 roku musi osiągnąć 50-procentowy poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Tymczasem po 2015 roku poziom w tych czterech frakcjach wynosił jedynie 26 procent.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Urszulan, 2017-01-10 11:17:19

  A może zamiast kontrolować należałoby edukować o słuszności segregacji i jej pozytywnym wpływie na naszą planetę? Gdyby ludzie nie myśleli tylko o sobie, ale i o przyszłości całego naszego gatunku to sami zadbaliby o segregację. Ja od lat segreguję już w domu! Mam potrójny pojemnik firmy eko-park i ...sprawdza się doskonale.  rozwiń
 • obywatel x, 2016-12-17 21:48:57

  Ha, ha, ha. A kto jest w tym systemie zdolny kontrolować segregacje w blokowiskach, gdzie jest odpowiedzialność zbiorowa?
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-12-15 10:42:42

  Jest jeden problem do rozwiązania, to jest wzmocnienie dokładności segregacji i rozliczeń za nią. Płacąc odzyskiwanymi materiałami, nie powinniśmy do nich dokładać złotówek, ewentualnie za transport.