PARTNER PORTALU
 • BGK

Segregacja śmieci: Według sprawozdań z recyklingiem jest doskonale

 • pt    15 czerwca 2016 - 09:34
Segregacja śmieci: Według sprawozdań z recyklingiem jest doskonale

Na papierze gminy z odzyskiem śmieci radzą sobie lepiej, niż zakładają przepisy (fot.mszanadolna.eu)

• Co czwarty odpad komunalny jest powtórnie wykorzystywany.
• Tak wynika ze sprawozdań samorządów, jednak eksperci obawiają się, że zawarte w nich dane nie są zgodne z prawdą.
Gminy z odzyskiem śmieci radzą sobie lepiej, niż zakładają przepisy - pisze Dziennika Gazeta Prawna.

Z danych, które od marszałków województw otrzymało Ministerstwo Środowiska, wynika, że poziom recyklingu odpadów osiągany przez Polskę rośnie – w 2012 r. wynosił 18 proc., w 2013 r. – 20 proc., w 2014 r. – 25 proc.

To więcej niż wymaga rozporządzenie ministra środowiska z 29 maja 2012 r. w sprawie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych (Dz.U.z 2012 r. poz. 645). Wskazuje ono bowiem, że w 2012 r. poziom recyklingu miał wynieść 10 proc., w 2013 r. 12 proc., a w 2014 r. 14 proc.

– Wynika z tego, że przyjęte narzędzia przynoszą oczekiwane efekty – mówi dla DGP Jacek Krzemiński, rzecznik resortu środowiska.

Chodzi o nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2016 r., poz. 250), która zobowiązała gminy do zorganizowania odbierania i zbierania odpadów komunalnych na swoim terenie.

Eksperci obawiają się jednak, czy w kolejnych latach uda się gminom uzyskiwać jeszcze lepsze wyniki, podkreślają, że zawarte w sprawozdaniach dane nie są zgodne z prawdą.

Jak wielokrotnie pisaliśmy w Portalu Samorządowym, gminy nie mają kontroli nad tym co dzieje się z odpadami po ich odebraniu od mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • GPS wizyjny, 2016-07-09 16:10:41

  Do kedyw: istotnie - nikomu nie chce się chcieć aby Polska była liderem selektywnej zbiórki odpadów... odpadyblog.pl/czy-polska-moze-byc-liderem-w-swiatowej-gospodarce-odpadami-system-eko-ab/
 • kedyw, 2016-07-09 14:29:13

  Większość gmin, o ile nie wszystkie, świadomie pozwoliły firmom śmieciowym na kanty i manipulowanie odpadami, segregacją w instalacjach, i nielegalnymi zmianami kodów odpadów. Po to aby wykazać sie w sprawozdaniach poziomami recyklingu. Większość gmin nie stosuje elektronicznego monitorowania pojemn...ików i śmieciarek, nie mówiac o workach na odpady. A to pole do kantów jest ogromne. A parę groszy śmieciarze odbierają dodatkowe ton y odpadów z firm, z rozbiórek, z remontów, a szefom firm jest na ręke gdy gmina płaci im od tony. A przecież można zastosować system GPS z chipami na pojemniki, okodować worki, wprowadzić kamery wizyjne, tak jak robi to wiele miast i gmin w Europie. Ale trzeba chcieś  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-06-16 11:15:20

  Jedynym wiarygodnym wskaźnikiem (twardym) jest planowanie budowy 74 spalarni w Polsce. Jak recykling rośnie to szkodliwe spalarnie nie są potrzebne. Niestety w ,,ustawach śmieciowych" tylko ich cel był prawidłowo sformułowany, a cała reszta celowi zaprzecza. Przyczyny tkwią nie tylko w dążeniu ...do łatwego zarobku przez budowanie sortowni. One tkwią także w braku nawyków rozdzielania zużytych opakowań w domach. Zabieranie zmieszanych śmieci z domów odpowiada mieszkańcom, tylko potem nie ma co z nimi zrobić. Tak jak teraz jest opór przed segregacją u źródła, czyli w domach, tak pod koniec XIX wieku był opór przed budową w Warszawie nowoczesnego wtedy systemu wodociągowo - kanalizacyjnego. Najwięcej podejrzeń mieli warszawiacy do Żydów, bo podejrzewali, że Lindley jest Żydem. Woleli żyć w smrodzie. Prezydent Starynkiewicz miał potężny opór mieszkańców Warszawy. Szczęśliwie car uwierzył warszawiakom i zamiast najpierw zbudować wodociąg i kanalizację w Petersburgu, zgodził się na eksperyment w Warszawie. Wtedy zaczęto o zgrozo latryny do mieszkań przenosić. To jednak segregacja wykorzystanych opakowań w polskich domach będzie łatwiejszym zadaniem. Trzeba tylko zacząć racjonalny system budować, z burmistrzami i prezydentami z nastawieniem podobnym do Sokratesa Starynkiewicza.  rozwiń