PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejm zdecydował o zamknięciu i rekultywacji składowisk odpadów

  • PAP    4 kwietnia 2014 - 14:05
Sejm zdecydował o zamknięciu i rekultywacji składowisk odpadów

- Sejm znowelizował w piątek ustawę o odpadach. Nowela ma umożliwić zamknięcie i rekultywację 233 składowisk odpadów oraz pozyskanie na ten cel pieniędzy z funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Za uchwaleniem noweli głosowało 292 posłów, przeciw było 126, a czterech wstrzymało się od głosu.

Posłowie w piątkowym głosowaniu przyjęli poprawkę, która doprecyzowuje, w jakich sytuacjach o zamknięciu składowisk będą decydować marszałkowie województw, a w jakich regionalni dyrektorzy ochrony środowiska.

Czytaj też:  Stawki opłat za gospodarowanie odpadami ustalane są w sposób właściwy

Nowe prawo pozwoli na aktualizację harmonogramów rekultywacji składowisk odpadów. Dzięki temu samorządy oraz spółki zarządzające składowiskami będą mogły skorzystać z pieniędzy z funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej na ich zamknięcie i rekultywację.

Po wejściu w życie tzw. ustawy śmieciowej wiele składowisk nie uzyskało statusu regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, co oznacza, że nie mogą odbierać odpadów, a zatem powinny być zamknięte i zrekultywowane. Z tego 233 składowiska nie przygotowały do tej pory procedury zamknięcia i rekultywacji. Nowela ma im to umożliwić.

W Polsce ok. 70 proc. odpadów trafia na składowiska. Najwięcej odpadów składowanych jest w Bułgarii i w Rumunii - powyżej 90 proc., najmniej we Niemczech (ok. 0,5 proc.), Holandii i Szwecji (ok. 1 proc.).

Teraz ustawa trafi do Senatu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.