PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejmik małopolski zaskarży do sądu unieważnienie wojewody ws. statutu WFOŚIGW

  • MN    8 sierpnia 2017 - 15:30
Sejmik małopolski zaskarży do sądu unieważnienie wojewody ws. statutu WFOŚIGW
Radni niemal jednogłośnie podjęli decyzję o zaskarżeniu rozstrzygnięcia wojewody. (fot. malopolska.pl)

Sejmik Województwa Małopolskiego zdecydował o zaskarżeniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody Małopolskiego z 12 lipca 2017 r. Dokument ten stwierdził nieważność części uchwały sejmiku dotyczącej nadania statutu Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
We wtorek (8 sierpnia) radni województwa przyjęli uchwałę w tej sprawie – 20 radnych głosowało za, wstrzymała się 1 osoba. Teraz województwo przekaże za pośrednictwem wojewody małopolskiego skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie – ma na to czas do 12 sierpnia. Z kolei WSA powinien podjąć decyzję w tej sprawie w ciągu 30 dni od daty wpływu.

Przypomnijmy, że 7 kwietnia 2017 r. zostało znowelizowane Prawo ochrony środowiska. Efektem tego była m.in. zmiana w sposobie powoływania organów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a także konieczność zaktualizowania statutów wszystkich funduszy wojewódzkich.

Małopolski sejmik realizując swój ustawowy obowiązek przyjął w czerwcu nowy statut WFOŚiGW w Krakowie. Umieszczono w nim zapis, zgodnie z którym rada nadzorcza funduszu podejmuje uchwały dotyczące powołania lub odwołania członków zarządu WFOŚiGW jednogłośnie, w obecności pełnego ustawowego składu rady.

Czytaj też: Gabriela Lenartowicz: Funduszami ochrony środowiska będą mogli rządzić ludzie bez kwalifikacji

12 lipca 2017 r. wojewoda małopolski stwierdził nieważność części tej uchwały.

Dodajmy, że podobna sytuacja ma miejsce w woj. śląskim. Tamtejszy sejmik na najbliższej sesji ma zdecydować o zaskarżeniu do sądu rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody śląskiego, który unieważnił przyjęty 19 czerwca br. nowy statut WFOŚIGW w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.