PARTNER PORTALU
  • BGK

Sektor publiczny motorem efektywności energetycznej?

  • wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)    12 grudnia 2011 - 16:18
Sektor publiczny motorem efektywności energetycznej?

Wprowadzenie kryterium efektywności energetycznej do zamówień publicznych to postulat prof. Tadeusza Skoczkowskiego zgłoszony podczas poznańskiego Forum Polska Efektywna Energetycznie.
W Poznaniu odbyło się Forum Polska Efektywna Energetycznie, czyli wielkopolska odsłona akcji prowadzonej przez Grupę PTWP, której celem jest poszerzenie wiedzy przedsiębiorców oraz pracowników sektora publicznego o korzyściach płynących z wydajnego użytkowania energii w firmach, samorządach oraz innych instytucjach, przynoszących dobry skutek zarówno im, jak i środowisku naturalnemu.

Prezentację otwierającą wielkopolskie forum przedstawił prof. Tadeusz Skoczkowski z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej, który obszernie omówił zagadnienia efektywności energetycznej zarówno na poziomie Unii Europejskiej jak i na szczeblu krajowym m.in. pod kątem rozwiązań prawnych podkreślając rolę sektora publicznego.

Czytaj też: Nie sensacja, ale ciężka praca drogą do energetycznego sukcesu miasta

- Największą bronią, jaką ma sektor publiczny są zielone zamówienia publiczne, wprowadzenie kryterium efektywności energetycznej do zamówień publicznych. 17 proc. usług i towarów w Unii Europejskiej to są usługi i towary zamawiane przez sektor publiczny - mówił prof. Tadeusz Skoczkowski.

Problematykę efektywności energetycznej, ale tym razem z punktu widzenia koncernu energetycznego przedstawił Rafał Soja, wiceprezes Tauronu Sprzedaż, który w swojej prezentacji dużo miejsca poświęcił ustawie o efektywności energetycznej wskazując m.in., jaki będzie miał wpływ na rynek energii elektrycznej.

- Stworzy się na pewno nowy obszar związany z możliwością kreowania produktów zawierających w sobie elementy efektywnościowe związane z podnoszeniem efektywności wykorzystania energii elektrycznej - mówił wiceprezes Rafał Soja.

Także Irena Gruszka, dyrektor Oddziału Terenowego w Poznaniu Urzędu Regulacji Energetyki, wiele miejsca w swym wystąpieniu poświęciła ustawie o efektywności energetycznej podkreślając rolę regulatora we wdrażaniu systemu tzw. białych certyfikatów, na które będą organizowane przetargi.

- Przetargi powinny odbyć się od pierwszego stycznia 2012 roku do końca roku 2015 .(...). Do tej pory nie mamy jednak żadnego rozporządzenia wykonawczego, nie znamy wielu parametrów do ustawy (o efektywności energetycznej - red.). Także prezes URE jest na razie dosyć sceptycznie nastawiony do możliwości zrealizowania tej ustawy. Niemniej jednak podejmujemy wszelkie działania, żeby ta ustawa została zrealizowana, mimo że Urząd Regulacji Energetyki nie został na razie wyposażony ani w dodatkowe środki ani kadry do realizacji tej ustawy - mówiła dyrektor Irena Gruszka.

Spotkanie w poznańskim hotelu IBB Andersia otworzył Tomasz Bugajski, członek zarządu województwa wielkopolskiego. Debatę prowadził Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, wydawca Nowego Przemysłu oraz portali: portalsamorzadowy.pl i wnp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • ALGI, 2011-12-12 18:57:01

    od zawsze sektor publiczny był motorem!
  • wasabi, 2011-12-12 18:32:28

    Na konferencji atmosfera dobra.Sprawy tak sobie.Paczuszka z sercem-to się czuje!Postulat:trzeba to jakoś przeżyć!