PARTNER PORTALU
 • BGK

Selektywna zbiórka odpadów pod kontrolą mieszkańców

 • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    14 stycznia 2013 - 08:37
Selektywna zbiórka odpadów pod kontrolą mieszkańców

Nowe zasady zarządzania odpadami w gminach mogą doprowadzić do powstania odpowiedzialności zbiorowej mieszkańców domów wielorodzinnych. Kto wie, czy nie będą się musieli zamienić w detektywów.
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą musiały wybrać, czy od 1 lipca 2013 r. ich mieszkańcy będą segregować śmieci, czy nie - pisze „Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj też: 3,5 mln euro na systemy segregacji odpadów

Od tego zależy wysokość opłaty, jaką za wywóz odpadów pobierze od nich gmina. Jeśli postawią na selektywna zbiórkę, wystarczy jeden złośliwy mieszkaniec bloku, który będzie wrzucał do pojemników śmieci zmieszane, a za zaniedbania zapłacą wszyscy członkowie spółdzielni.

Czytaj też: Spółdzielcy też pójdą z ustawą śmieciową do Trybunału

- Jeśli wspólnota zechce uniknąć odpowiedzialności zbiorowej, będzie musiała wskazać tych członków, którzy segregacji nie prowadzą. To będzie wymagało pewnych umiejętności detektywistycznych, ale jest wykonalne, ostrzega na łamach „DGP" mec. Tomasz Tatomir z kancelarii KoncepTT.

Więcej informacji na temat reformy rynku odpadów komunalnych na seminarium pod patronatem PortaluSamorządowego.pl. Czytaj na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Marysia z Knurowa koło Gl, 2013-01-16 22:41:24

  Wszystkim zależy na minimalizacji opłat tylko nie naszemu panu prezydentowi w Knurowie koło Gliwic Nasze miasto ma prezydenta , piękny budynek Urzędu Miejskiego 146 urzędników w tym kilku w Wydziale Gospodarki Komunalnej i ani jednego pojemnika na zbieranie makulatury . Na prawie 40 tysięcy mieszk...ańców nie ma ani jednego pojemnika na osiedlach spółdzielni mieszkaniowych , nie ma pod blokami Wspólnot Mieszkaniowych i w okolicy domów komunalnych. Nie ma i nigdy nie było !!! Czy to jest skandal czy to jest norma ? Byłam w Urzędzie Miejskim i pani urzędniczka zajmująca się a właściwie taka która powinna zajmować się segregacją śmieci powiedziała mi że nikt się nigdy nie upominał i nie domagał takich pojemników a więc widocznie są zbyteczne .Była zdziwiona moimi pytaniami i uwagami . A więc kto kogo ma edukować ? oto jest pytanie ? Inspektorzy nas mieszkańców czy my inspektorów ?  rozwiń
 • Maximus Segregatus, 2013-01-14 19:29:36

  Mieszkańcy domów wielorodzinnych powinni wiedzieć, że jest sposób aby dużo segregując w łatwy sposób - mało płacić za odpady... Ale dlatego, że mało się płaci - to rady gmin, zarządy spółdzielni mieszkaniowych i grupy trzymające władzę udają że nic o tym nie wiedzą - szczegóły na google.pl po wkl...ejeniu hasła "jak mniej płacić za śmieci" oraz hasła „system eko ab” - można czytać a nawet oglądać... Mieszkańcy muszą sami domagać się objęcia takim sposobem selektywnej zbiórki odpadów...  rozwiń
 • ZK, 2013-01-14 17:18:36

  Mieszkańcy domów wielorodzinnych, którym zależeć będzie na niższych opłatach, a tym samym na segregacji odpadów sami zgłoszą się do takiej zbiórki. Pojemniki do selektywnej zbiórki powinny być z rozsądnej odległości od pojemników na zmieszane odpady, aby nie były "omyłkowo" zanieczyszczane.... Pozostali mieszkańcy mający "więcej"pieniędzy do wydania nie będą segregowali.  rozwiń