PARTNER PORTALU
  • BGK

Setki tysięcy osób na rowerach miejskich

  • pt    12 sierpnia 2014 - 09:38
Setki tysięcy osób na rowerach miejskich

Najwięcej użytkowników korzysta z rowerów miejskich w Warszawie (205 tys.), Wrocławiu (57 tys.) oraz w Białymstoku (13 tys.).
Jeden na 128 wszystkich Polaków, ponad połowa mieszkańców Wrocławia lub Poznania albo dwukrotność populacji Opola… Właśnie tyle osób zarejestrowało się i przynajmniej raz jeździło na rowerach miejskich Nextbike Polska, czyli operatora sieci wypożyczalni oraz dostawcy w Warszawie, Białymstoku, Wrocławiu, Krakowie, Opolu, Poznaniu, Trójmieście i Konstancinie.

„Okrągłą”, 300-tysięczną rejestrację i wynajem odnotowano w systemie Opole Bike. Jest tam 307 tys. zarejestrowanych użytkowników, którzy mają na koncie przynajmniej jedno wypożyczenie oraz 4,6 mln wynajmów rowerów.

Czytaj też: Miejskie rowery będą też w Szczecinie

To wyniki ze wszystkich miast, gdzie Nextbike jest operatorem systemu, bądź dostarczył infrastrukturę od momentu, gdy pierwsza w pełni profesjonalna sieć wypożyczalni została uruchomiona we Wrocławiu w 2011 roku. Jubileuszowy, 300-tysięczny rowerzysta zarejestrował się i dokonał pierwszego wypożyczenia w ramach systemu Opole Bike, 7 sierpnia.

Czytaj: Urzędnicy też wsiadają na rowery

- Boom rowerowy w Polsce trwa. Coraz więcej ludzi deklaruje, że rower jest dla nich podstawowym środkiem transportu i to przekłada się również na sukces wypożyczalni jednośladów w miastach, które zdecydowały się na uruchomienie takiego projektu – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

– Zaczynaliśmy w 2011 roku we Wrocławiu z 17 stacjami i 140 rowerami. Dziś w 8 miastach mamy ponad 300 stacji i prawie 4 tysiące rowerów, a liczba wypożyczeń już dawno przekroczyła 4,5 miliona. To najlepiej pokazuje, jak zmienia się spojrzenie Polaków na komunikację w miastach – dodaje.

Według danych z 11 sierpnia, najwięcej użytkowników korzysta z rowerów w Warszawie (205 tys.), Wrocławiu (57 tys.) oraz w Białymstoku (13 tys.), który uruchomił swój system BiKeR w maju tego roku.

Wkrótce liczba użytkowników rowerów miejskich ponownie znacząco wzrośnie, ponieważ Nextbike Polska planuje uruchomienie sieci wypożyczalni w Lublinie, która z 400 rowerami i 40 stacjami będzie drugą największą inwestycją tego typu w Polsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Aktywna Mobilność, 2014-08-13 08:45:44

    Kolejnym krokiem będzie powstanie sieci wynajmu rowerów wspomaganych elektrycznie oraz rozwój współpracy z operatorami lokalnych kolei: system Bike & Rail.