PARTNER PORTALU
 • BGK

Sezon grzewczy cały rok?

 • RAF    26 marca 2010 - 14:37
Sezon grzewczy cały rok?

Lepiej mieć dostęp do ciepła przez cały czas, zamiast wizytować lekarzy - twierdzi Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie, do której należy ponad 200 firm z branży ciepłowniczej, które oferują ogrzewanie i ciepłą wodę ponad połowie polskich rodzin.
Renata Olejnik ze Szczecińskiej Energetyki Cieplnej uważa, że nie ma ani racjonalnych ani technicznych przeciwwskazań, aby korzystać z ogrzewania z sieci, czyli ciepła systemowego, przez cały rok - wtedy, gdy jest ono potrzebne.  - Z całorocznego ogrzewania mogą korzystać zarówno mieszkańcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, podopieczni przedszkoli i szkół oraz goście centrów handlowych czy obiektów użyteczności publicznej. Wystarczy, że administratorzy obiektów nie zrezygnują po zimie z ogrzewania. Wówczas będzie ono zawsze dostępne, a dzięki automatyce pogodowej (w zależności od temperatury zewnętrznej), ogrzewanie będzie się samoczynnie włączało lub wyłączało - mówi Renata Olejnik – Jedyne opłaty, jakie są z tym związane, to koszty rzeczywistego poboru ciepła, jeśli w tym okresie wystąpi – dodaje.

Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie - do której należy ponad 200 firm z branży ciepłowniczej, które oferującą ogrzewanie i ciepłą wodę ponad połowie polskich rodzin - twierdzi, że dając Polakom stały dostęp do ciepła systemowego, zapobiegniemy części wydatków na leczenie przeziębień i grypy. Izba policzyła, że w Polsce na grypę choruje od ok. pół miliona do nawet kilku milionów osób rocznie. Według różnych szacunków średni koszt leczenia tych chorób oscyluje między 400 a 500 euro na osobę.

Tymczasem przeprowadzone w 2005 roku przez Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej eksperymenty wykazały, że comiesięczne koszty ogrzewania 1 m2 w okresie od czerwca do września wynosiły od 2-13 gr. Dla mieszkania o powierzchni 50 m², średnie koszty ogrzewania w miesiącu letnim wyniosły tylko od 1 do 6,5 zł. Zatem w najdroższym przypadku, tyle, co opakowanie leków przeciwgrypowych.

- Jeżeli rozdzielimy te koszty na miesięczne zaliczki, jakie najczęściej płacą lokatorzy budynków wielorodzinnych, to wzrosną one w niewielkim stopniu. Szacowany wzrost rocznych kosztów ogrzewania w przypadku korzystania z całorocznej dostawy ciepła dla tych przypadków wyniósł od 0,3 do 3 proc. - wylicza izba. Trzeba też pamiętać, że utrzymanie stałej temperatury i nie wychładzanie mieszkań to istotny element ochrony przed niebezpiecznymi dla zdrowia i konstrukcji budynków mikroorganizmami, takimi jak np. grzyby - zastrzega organizacja.

Marian Strawiak, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Klonowa" w Łodzi, twierdzi, że technicznie z wprowadzeniem całorocznego sezonu grzewczego nie ma większych problemów

- Większość budynków w naszych zasobach przeszła termomodernizację. Ociepliliśmy ściany szczytowe i osłonowe. Dzięki temu, oraz dzięki wyposażeniu wszystkich węzłów w automatykę pogodową, możliwe jest oszczędne korzystanie z ciepła. Ciepło systemowe zapewnia nam szybką reakcję na zmiany temperatury – nagłe ochłodzenia i ocieplenia. Nasi mieszkańcy wiedzą, że w przypadku nagłych spadków temperatury na zewnątrz, będą mogli dogrzewać sobie mieszkania kaloryferami – mówi Marian Strawiak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • sasza, 2010-06-13 12:45:18

  wspólnota czylu wy mieszkańcy mieszkań wiec skoro sami tak chcecie to o co pretensje
 • sasza, 2010-06-10 20:29:06

  popieram jest klijent ma być i towar
 • chcąca zmian, 2010-05-25 16:50:50

  popieram, i tak ja place za zużyte ciepło, więc czemu nie mogę z niego korzystać cały rok?