PARTNER PORTALU
  • BGK

Sfinalizowane przejęcie SPEC

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    11 października 2011 - 17:18
Sfinalizowane przejęcie SPEC

Dalkia Polska sfinalizowała nabycie 85 proc. akcji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC), zarządzającego miejską siecią ciepłowniczą w Warszawie.
Transakcja zawarta 11 października, opiewająca na kwotę 1,4 mld zł. (360 mln euro) jest zakończeniem procesu prywatyzacji, rozpoczętego w lutym bieżącego roku przez władze miasta stołecznego Warszawy.

Czytaj też: Nowym inwestorem SPEC została Dalkia Polska

Powierzenie Dalkii zarządzania siecią ciepłowniczą Warszawy jest wyrazem uznania dla know-how i profesjonalizmu firmy w świadczeniu usług komunalnych i optymalizacji miejskich sieci ciepłowniczych oraz wzorcowego partnerstwa z władzami miast.

Warszawska sieć, licząca 1700 km długości, jest największą w Unii Europejskiej i trzecią na świecie (po Moskwie i Petersburgu) miejską siecią ciepłowniczą. Zabezpiecza 80 proc. zapotrzebowania na ciepło systemowe w stolicy, głównie w mieszkalnictwie zbiorowym. Ponad 10 tys. klientów (a liczba ta wzrasta stale od dwudziestu lat) na codzień korzysta z pewnej i konkurencyjnej cenowo energii.

Dalkia, obecna w Polsce już od ponad 14 lat, zajmuje się zarządzaniem produkcją energii i jej dystrybucją w ponad czterdziestu miastach, w tym w Łodzi i w Poznaniu.

Dalkia, spółka zależna Veolia Environnement i EDF, świadczy usługi energetyczne na rzecz samorządów lokalnych i zakładów przemysłowych. Posiada blisko 53 tys. pracowników w 43 krajach świata, Dalkia osiągnęła za rok 2010 obroty około 8,6 mld euro.

Po zawarciu transakcji udział Dalkii Polska w rynku miejskiego ciepłownictwa w Polsce zwiększy się z 11 proc. do 25 proc. Wartość umowy to 1 440 994 385,00 zł. Będą to największe wpływy do budżetu stolicy uzyskane z prywatyzacji. Biorąc pod uwagę rozmiar spółki, będzie to największa transakcja sprzedaży dystrybutora ciepła w Polsce.

Dalkia zobowiązała się, że SPEC zainwestuje w ciągu najbliższych 7 lat 1 miliard złotych, z czego 80 proc. tej kwoty to inwestycje w miejską sieć ciepłowniczą.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: