PARTNER PORTALU
  • BGK

Sieć ciepłowniczą w Lublinie czeka modernizacja

  • PAP    27 grudnia 2011 - 19:13
Sieć ciepłowniczą w Lublinie czeka modernizacja

Zmniejszenie strat ciepła o prawie 9 proc. i emisji dwutlenku węgla o ponad 8 tys. ton ma przynieść modernizacja 22,4 km sieci ciepłowniczej w Lublinie. Inwestycja będzie kosztować ponad 46 mln zł; blisko 23 mln to dofinansowanie ze środków unijnych.
Modernizacja - jak powiedziała Teresa Stępniak-Romanek z Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (LPEC) - będzie polegała na wymianie rurociągów starego typu na nowe, o znacznie lepszych właściwościach izolacyjnych.

Przebudowa sieci podzielona została na 26 odcinków. Siedem z nich o łącznej długości 6,7 km zostało już wymienionych, pozostałe mają być wymienione do końca 2013 r.

Dzięki temu straty ciepła powstające podczas jego przesyłania zmniejszą się na modernizowanych odcinkach o ponad 60 proc. Natomiast w skali całego systemu ciepłowniczego w Lublinie - liczącego łącznie ok. 430 km sieci - modernizacja przyniesie zmniejszenie strat ciepła o 8,8 proc.

 - Daje to oszczędność wielkości ponad 45 tysięcy GJ, czyli tyle, ile rocznie potrzebuje do ogrzania największy szpital w Lublinie - powiedziała Stępniak - Romanek.

Zmniejszenie strat ciepła spowoduje mniejsze zużycie energii, a tym samym zmniejszenie emisji CO2. Modernizacja sieci w Lublinie ma spowodować, że do atmosfery dostanie się mniej o 8,11 tys. ton dwutlenku węgla rocznie.

Ponadto zmniejszą się o ok. 6 proc. zużycie i straty wody w sieci. Nowe rurociągi mają być wyposażone w specjalne systemy czujników wykrywających i lokalizujących ewentualne stany awaryjne jeszcze zanim awaria wystąpi, co ma zapobiegać nagłym wyciekom z sieci.

Cała inwestycja ma kosztować 46 mln 230 tys. zł, z czego prawie 22,5 mln to dotacja z unijnego Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

To największy dotychczas realizowany projekt modernizacyjny lubelskiego systemu ciepłowniczego. Średni wiek tej sieci to 18,5 roku.

Modernizacja obejmie rurociągi wysokoparametrowe, czyli takie, które są przystosowane do wysokich temperatur. W lubelskim systemie jest ich łącznie 230 km; 45 proc. tych rurociągów ma już nowoczesne systemy izolacyjne. LPEC stale inwestuje w ich modernizację, najwięcej w ciągu ostatnich kilku lat. - Wartość inwestycji i modernizacji rocznie przekracza 20 mln zł. Co roku wymienianych jest ok. 10 km przestarzałych rurociągów ciepłowniczych na nowoczesną, bardziej niezawodną sieć preizolowaną, o dużo lepszych parametrach izolacyjnych - dodała Stępniak-Romanek.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.