PARTNER PORTALU
  • BGK

Siedem firm zgłosiło się do przetargu na odbiór odpadów w Białymstoku

  • PAP    19 lutego 2014 - 17:26
Siedem firm zgłosiło się do przetargu na odbiór odpadów w Białymstoku

- Siedem firm zgłosiło się do przetargu na odbiór odpadów komunalnych z terenu Białegostoku od 1 lipca br. Nowe umowy będą obowiązywały do 30 września 2016 r. - poinformowała w środę spółka Lech, odpowiedzialna w mieście za gospodarkę odpadami komunalnymi.
Jak powiedział rzecznik spółki Karol Świetlicki, przetarg mógłby zostać rozstrzygnięty najwcześniej w przyszłym tygodniu. Dodał, że spółce zależy, aby umowy były podpisane do końca kwietnia.

Obecne umowy z firmami na wywóz śmieci obowiązują do 1 lipca, ale spółka - jak informowała wcześniej - chciała przeprowadzić przetarg na początku roku, by zdążyć z podpisaniem nowych umów do lipca.

Jak napisał Świetlicki w komunikacie przesłanym w środę do mediów, do przetargu stanęło siedem firm. Są to cztery firmy z Białegostoku i po jednej firmie z Zambrowa, Hajnówki i Warszawy. Do obsługi wszystkich sześciu sektorów, na które podzielone jest miasto, zgłosiło się pięć firm, dwie pozostałe chcą obsługiwać tylko po jednym sektorze.

W sektorze pierwszym ceny zaproponowane przez firmy wahają się od 2,6 mln zł do 5,6 mln zł, w drugim od 3,9 mln zł do 6,9 mln zł. W trzecim sektorze firmy zaproponowały ceny od 5,4 mln zł do 10,2 mln zł, w czwartym - od 4,5 mln zł do 10 mln zł, w piątym - od 713 tys. zł do 2,3 mln zł, a w szóstym - od 4,8 mln zł do 10,5 mln zł.

Spółka poinformowała, że sprawdza teraz oferty od strony formalnej. Faktyczne koszty odbioru śmieci mają być znane po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umów.

Firmy, które podpiszą z miastem umowę, oprócz odbioru odpadów od właścicieli nieruchomości zobowiązane będą do dostarczenia pojemników i worków do gromadzenia odpadów komunalnych. W przetargu znalazł się zapis dotyczący tworzenia i funkcjonowania tzw. gniazd, czyli miejsc, w których mieszkańcy obecnie mogą dobrowolnie segregować makulaturę i plastik. Od lipca 2014 r. będzie to już obowiązkowe przy zadeklarowanej przez mieszkańca segregacji odpadów.

Od początku obowiązywania tzw. ustawy śmieciowej, czyli od 1 lipca 2013 roku, w Białymstoku wywozem śmieci zajmują się trzy firmy: Czyścioch, Astwa i MPO. Także one dostarczają pojemniki i worki na odpady.

W Białymstoku mieszkańcy płacą za wywóz śmieci zależnie od wielkości lokalu. Na styczniowej sesji Rady Miasta Białystok radni uchwalili obniżkę cen za wywóz śmieci.

Od marca przy zbiórce selektywnej właściciele mieszkań o powierzchni do 40 metrów kw. będą płacić 14 zł miesięcznie (dotąd 19 zł); mieszkań o powierzchni 40,01-80 metrów kw. - 26 zł (dotąd 35 zł), zaś mieszkań i domów o większej powierzchni - 34 zł (dotąd 45 zł).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.