PARTNER PORTALU
  • BGK

Siedem samorządów z lubelskiego już w programie Mieszkanie plus

  • PAP/rs    7 grudnia 2017 - 16:25
Siedem samorządów z lubelskiego już w programie Mieszkanie plus
Przedstawiciele władz siedmiu samorządów z województwa lubelskiego podpisali w czwartek listy intencyjne w sprawie budowy lokali w ramach programu Mieszkanie plus. Fot. Shutterstock.com

Przedstawiciele władz siedmiu samorządów z województwa lubelskiego podpisali w czwartek listy intencyjne w sprawie budowy lokali w ramach programu Mieszkanie plus. Dotyczą one budowy łącznie 195 mieszkań na wynajem, z opcją stopniowego ich wykupu.
Listy intencyjne w sprawie inwestycji podpisali w Lublinie wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski, pełnomocnik ds. organizacji Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) Tomasz Tomala oraz przedstawiciele samorządów gmin: Janów Lubelski (70 mieszkań), Łuków (50), Wysokie (24), Borki (16), Ostrów Lubelski (15), Stary Zamość (12) i Biszcza (8).

- Zależy nam, żeby kwestia budowy mieszkań nie była prowadzona tylko w wielkich miastach, ale żeby zwrócić uwagę na to, że Polska to miasta, miejscowości, powiaty i wszędzie ludzie chcą mieszkać. (…) Chodzi o to, żeby prowadzić to równomiernie, żeby ten efekt skali zafunkcjonował wszędzie, a na programie nie skorzystało tylko kilka miast - powiedział Żuchowski.

Jak tłumaczył Tomasz Żuchowski, podpisanie listu intencyjnego jest deklaracją zainteresowania programem i gotowości obu stron do współpracy. Kolejnym etapem będzie powołanie zespołów roboczych, które dokonają obliczeń i analiz całego przedsięwzięcia.

Efektem tych prac ma być utworzenie przez samorząd i Krajowy Zasób Nieruchomości spółki celowej, która będzie budować mieszkania. - Jeśli w ciągu sześciu miesięcy nie zostanie zawiązana spółka celowa, to oznacza, że się nie dogadaliśmy. Liczę na to, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca - zaznaczył Żuchowski.

Wiceminister powiedział, że do spółki celowej samorząd wnosi aportem grunt, na którym mają być budowane mieszkania, a KZN wniesie środki finansowe. Mieszkania ma wybudować przedsiębiorca wybrany w przetargu, który otrzyma zapłatę za wykonane roboty budowlane. Właścicielem mieszkań w czasie ich wynajmu będzie spółka celowa, a administrować nimi mają podmioty lokalne jak np. zakład gospodarki komunalnej.

Spółka celowa ma być rozwiązana. - W umowie będzie ustalone, na jakich zasadach, kto, kogo spłaca. Będziemy preferowali, że samorząd, który ma służby do administrowania zasobami mieszkalnymi - np. TBS, zakłady komunalne - będzie mógł w pewnej perspektywie czasu zwrócić do Krajowego Zasobu Nieruchomości te pieniądze, które ten Zasób wniósł. Mieszkańcy nie będą obarczeni długami ani kredytami - powiedział Żuchowski.

Burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś powiedział dziennikarzom, że liczy na to, iż program budowy mieszkań pomoże w zatrzymaniu w Janowie przynajmniej części rodzin. - Wszystkie miasta muszą walczyć z depopulacją, z wyludnianiem, szczególnie na to zjawisko są narażone miasta powiatowe - podkreślił.

W Janowie Lubelskim samorząd może przeznaczyć pod budowę ok. 70 mieszkań dwie działki w centrum miasta. - To działki uzbrojone, dobrze zlokalizowane. Ile ostatecznie mieszkań powstanie, zdecydujemy wspólnie z KZN. To rachunek ekonomiczny pokaże, ile tych mieszkań można będzie wybudować - zaznaczył burmistrz.

Od 11 września 2017 r. Krajowy Zasób Nieruchomości podpisał już 42 porozumienia z samorządami. Największą liczbę mieszkań przewiduje porozumienie z Legnicą (665), Kielcami (155), Kuźnią Raciborską (150), Przemyślem (150), Świnoujściem (130), Łomżą (115) i Zieloną Górą (100). Większość samorządów zadeklarowała od kilkunastu do kilkudziesięciu mieszkań. - W skali kraju to ok. 3,5 tys. mieszkań zapisanych w listach intencyjnych z samorządami - dodał Żuchowski.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.