PARTNER PORTALU
  • BGK

Siemianowice walczą z odorami i dzikimi wysypiskami. Uda się zmienić przepisy?

  • aw    3 października 2017 - 18:59
Siemianowice walczą z odorami i dzikimi wysypiskami. Uda się zmienić przepisy?
Smród to bolączka nie tylko naszego miasta. Z tym problemem boryka się wiele gmin w Polsce - mówi Rafał Piech (fot. Szymon Duczek/siemianowice.pl)

Od kilku miesięcy władze Siemianowic Śląskich domagają się zmian w przepisach ułatwiających walkę z firmami generującymi uciążliwości zapachowe oraz tymi, które poprzez brak monitoringu transportu śmieci tworzą dzikie wysypiska śmieci. Wszystko wskazuje na to, że w ministerstwie pochylono się nad zaproponowanymi rozwiązaniami.
Przypomnijmy, w resorcie środowiska trwają się prace nad projektem nowelizacji ustawy o odpadach.

- Projektowane zmiany przewidują prowadzenie ewidencji odpadów jedynie za pośrednictwem elektronicznej bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarki odpadami, w skrócie BDO. Planowana jest również rezygnacja ze zbiorczych kart przekazywania odpadów - mówi wiceminister Sławomir Mazurek. W przypadku BDO pozwoli ona np. na bieżącą kontrolę on-line transportowanych odpadów.

Czytaj też: Baza danych o odpadach jeszcze w tym roku

Takie właśnie rozwiązanie zawarte było w postulatach wystosowanych przez prezydenta Siemianowic Śląskich Rafała Piecha. Innym, równie pomocnym w walce z uciążliwościami odorowymi, krokiem jest zmiana przepisów umożliwiająca wszczęcie niezapowiedzianych kontroli przez inspekcję środowiska na terenie zakładów przetwórstwa odpadów.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasze propozycje zostały wysłuchane. Smród to bolączka nie tylko naszego miasta. Z tym problemem boryka się wszak wiele gmin w Polsce. Jesteśmy otwarci na stałą współpracę z resortem środowiska, aby wypracować możliwie jak najlepsze rozwiązania pozwalające nam, samorządowcom, skutecznie walczyć z odorem w naszych miastach – mówi Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich. – Liczymy, że pozostałe nasze propozycje również zostaną wzięte pod uwagę – dodaje.

Propozycje zmian w przepisach ustawy o odpadach zawarte w apelu władz Siemianowic do Premier RP Beaty Szydło i Prezydenta RP Andrzeja Dudy:

1: Usunięcie z aktualnie funkcjonujących przepisów ustawy o odpadach, zapisu pozwalającego na sprzedaż odpadów, tj. pozbycie się pośredników w obrocie odpadami, który to zapis pozwoli na kontrolę przemieszczania odpadów od ich wytwórców do przedsiębiorstw zajmujących się ich zagospodarowywaniem. Obecne zapisy przyczyniają się do powstawania skomplikowanych operacji logistycznych (zarówno w sensie organizacyjnym, jak i technicznym), w których nadużycia oraz nielegalne pozbywanie się odpadów tworzących dzikie wysypiska śmieci są z praktycznego punktu nie do wykrycia.

2: Wprowadzenie centralnej, elektronicznej bazy danych on-line, w której posiadacze odpadów będą prowadzili elektroniczne karty ewidencji odpadów oraz elektroniczne karty przekazania odpadów – analogicznie do funkcjonującego od niedawna systemu monitorowania drogowego przewozu towarów (PUESC).

3: Wprowadzenie zapisów, w wyniku których możliwe będzie przeprowadzanie natychmiastowej i nie zapowiadanej kontroli w przedsiębiorstwach w zakresie występowania uciążliwych zapachów oraz nakładanie i egzekwowanie dotkliwych sankcji w przypadku stwierdzenia uciążliwości zapachowych.

4: Wprowadzenie uproszczonej kategoryzacji przedsiębiorstw ze względu na możliwość występowania uciążliwości (możliwość wystąpienia słabej uciążliwości - monitoring standardowy, możliwość wystąpienia znacznej uciążliwości - monitoring specjalny o wzmożonej częstotliwości).

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.