Skarb uprzejmie namawia

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza
  • 22-04-2010
  • drukuj
Ministerstwo Skarbu Państwa kolejny raz zachęca samorządy do przejęcia PKS-ów. Z marszałkami spotyka się wiceminister i proponuje m.in. pomoc w finansowaniu restrukturyzacji.
Skarb uprzejmie namawia

W rękach skarbu państwa jest ok. 80 spółek. Pracuje w nich ok. 16 tys. osób. Na przykład sześć PKS-ów z regionu świętokrzyskiego zatrudnia 1,4 tys. osób. Przewiozły one w 2009 r. około 15 mln osób. Zdaniem Mikołaja Budzanowskiego, wiceministra skarbu państwa, który spotkał się z marszałkiem Adamem Jarubasem, ich przejęcie przez samorząd pozwoli nie tylko na lepszą kontrolę finansów, ale także na utrzymanie połączeń. Firmy przeznaczone do przejęcia mogłyby skorzystać z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorstw – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Wspólnie z marszałkiem wiceminister ustalił, że w ciągu dwóch tygodni powstaną założenia do planu restrukturyzacji PKS-ów w Busku-Zdroju, Ostrowcu Świętokrzyskim i Końskich. Ostatecznej decyzji o komunalizacji jeszcze nie ma. Marszałek Jarubas uważa, że nie można ich bezrefleksyjnie przejąć, żeby nie powtórzyła się sytuacja Przewozów Regionalnych, które mają ciągłe kłopoty finansowe.

To już drugie podejście resortu skarbu do komunalizacji. Gdy w zeszłym roku o takiej możliwości przypomniano samorządom, w terminie odpowiedziały tylko woj. śląskie, świętokrzyskie oraz warmińsko-mazurskie. Minister Budzonowski przekonuje jednak, że zainteresowanie komunalizacją wzrosło. Skomunalizowano siedem PKS-ów, a w następnych tygodniach planowane są kolejne. Wiceminister spotkał się w tej sprawie m.in. z marszałkami woj. podlaskiego i lubelskiego – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE