PARTNER PORTALU
  • BGK

Składowisko odpadów w Grudziądzu po modernizacji

  • PAP    5 czerwca 2014 - 17:55
Składowisko odpadów w Grudziądzu po modernizacji

Zmodernizowane składowisko odpadów, wyposażone w nowoczesne instalacje i urządzenia, oddano do użytku w czwartek w Zakurzewie koło Grudziądza. Inwestycja kosztowała 69,5 mln zł brutto, z czego 35,3 mln zł to dofinansowanie unijne.
Składowisko jest zarządzane przez spółkę Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia w Grudziądzu i służy gromadzeniu odpadów z miasta i okolicznych miejscowości.

Jak poinformowała rzeczniczka Urzędu Miasta w Grudziądzu Magdalena Jaworska-Nizioł, projekt obejmował budowę instalacji kompostowania i modernizację sortowni odpadów, budowę obiektów technologicznych, magazynowych i socjalno-biurowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, zakup maszyn, urządzeń i sprzętu. Zastosowanie nowoczesnych i ekologicznych procesów obróbki odpadów pozwoli m.in. na zwiększenie odzyskiwania surowców wtórnych.

Składowisko spełnia wymogi regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych, którym to terminem określa się zakłady zdolne do przyjmowania i przetwarzania śmieci z obszaru, który zamieszkuje co najmniej 120 tys. osób.

Modernizacja składowiska rozpoczęła się latem 2011 r. Początkowo wykonawcą była Hydrobudowa SA, która jednak ogłosiła upadłość. Dokończeniem robót zajęła się Skanska SA.

Składowisko odpadów w Zakurzewie, położone 15 km do Grudziądza, powstało w latach 90. ubiegłego wieku na gruntach dawnego poligonu wojskowego. Przywożone są tam nieczystości pochodzące z gospodarstw domowych, instytucji, urzędów, lokali handlowo-usługowych z terenu Grudziądza oraz gmin: Grudziądz, Rogóźno i Gruta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.