PARTNER PORTALU
  • BGK

Skomputeryzowany cmentarz

  • legniczanin.pl (R)    21 października 2011 - 13:13
Skomputeryzowany cmentarz

Infokiosk współpracujący z internetowym serwisem identyfikacji grobów – Grobonet został zamontowany na legnickim Cmentarzu Komunalnym.
Na wprost cmentarnej kaplicy. – Lokalizacja infokiosku nie jest przypadkowa, bo właśnie przy kaplicy cmentarnej spotyka się zawsze najwięcej osób. I to nie tylko żałobników – wyjaśnia Józef Wasinkiewicz, prezes legnickiej spółki.

Ten nowy zakup Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej ma ułatwić życie osobom poszukującym mogił bliskich osób. Zwłaszcza w obliczu zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych. W LPGK uważają, że najbardziej infokiosk sprawdzi się „w boju” właśnie 1 listopada.

– Jestem przekonany, że zwłaszcza osoby przyjezdne będą miały ułatwione zadanie w poszukiwanie grobów swoich bliskich – uważa Piotr Kalińczuk z firmy, która instalowała to nowe urządzenie. – Jeszcze w czwartek minionego tygodnia wylewaliśmy pod infokiosk fundamenty, a już wczoraj nastąpiło pierwsze włączenie – dodaje.

Infokiosk swoim wyglądem nieco przypomina wiatę budki telefonicznej. Tyle tylko, że posiada wbudowany monitor. Jest także kamera, która na bieżąco rejestruje obrazy. W dolnej części znajduje się ponadto czujnik ruchu. Ma to wpłynąć na bezpieczeństwo tego urządzenia, które kosztowało ponoć ok. 10 tys. zł.

– Dzięki infokioskowi każdy będzie mógł ustalić z tego miejsca praktycznie wszystko co jest związane z mogiłami, bo gwarantuje to system „grobonet”. Na razie nie przewidujemy większej ilości infokiosków. Najpierw musimy sprawdzić z jakim zainteresowaniem ludzi się to spotka – dodaje Józef Wasinkiewicz, który wyjaśnia, że infokiosk przejdzie jeszcze testy informatyczne.

– Jestem pod wielkim wrażeniem tego urządzenia – mówi Janina Miarczyńska, która odwiedziła grób męża. – Niestety obawiam się, że prędzej czy później ten infokiosk zostanie zniszczony. Po ostatnich wydarzeniach na naszym cmenatrzu to już wszystkiego się można spodziewać – dodaje.

Legniczanie, którzy bacznie przyglądali się nowemu urządzeniu stwierdzili niemalże jednogłośnie, że plastikowe „wiaty” powinny być zaciemnione, ponieważ w słoneczne dni nie będzie można zobaczyć niczego na monitorze. Warto dodać, że urządzenie zostało dostarczone przez firmę Infobox z Cieszyna.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.