Skomunalizują 60 PKS-ów?

Ministerstwo Skarbu Państwa nadzoruje 60 PKS-ów w całej Polsce - poinformował wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski podczas spotkania sejmowej komisji skarbu. Do końca roku resort chce zakończyć prywatyzację lub komunalizację tych spółek.
Skomunalizują 60 PKS-ów?
Wiceszef resortu skarbu podkreślił, że tylko 15 Przedsiębiorstw Komunikacji Samochodowej, spośród 72 pozostających jeszcze w 2009 r. pod nadzorem MSP, osiągnęło zysk za ub.r. Pozostałe spółki miały straty.

- W związku z tym resort skarbu uznał, że należy przyspieszyć przekształcenia własnościowe PKS-ów, mające na celu ich prywatyzację, ale również komunalizację - powiedział.

- Te spółki wymagają odpowiedniego dokapitalizowania na zakup nowych autobusów i taboru. PKS-y nadzorowane przez MSP potrzebują też nowego sposobu zarządzania. To oznacza, że nie wystarczy się tylko koncentrować na samych usługach transportowych, ale również na szukaniu innych dodatkowych źródeł osiągania zysku - dodał. Zaznaczył, że większość PKS-ów posiada stacje paliw oraz stacje diagnostyczne.

- Inny nowy obszar, który powinien być rozwinięty, dotyczy usług wulkanizacyjnych na terenach, będących własnością PKS-ów - podkreślił.

Budzanowski poinformował, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy resort skarbu przekazał samorządom 19 PKS-ów. Chodzi m.in. o PKS Łuków, PKS Racibórz i PKS Oława.

Zapowiedział, że MSP chce przeznaczyć do komunalizacji 38 spółek, a 22 sprywatyzować.

- Komunalizacją PKS-ów są zainteresowani marszałkowie województw, w tym m.in. świętokrzyskiego, lubelskiego oraz podlaskiego. W większości jednak przypadków, starostowie występują do MSP z wnioskami o przejęcie danej spółki - podkreślił.

Obecnie - jak zaznaczył wiceminister - trwa proces prywatyzacji siedmiu mazowieckich PKS-ów: w Ciechanowie, Gostyninie, Mińsku Mazowieckim, Mławie, Ostrołęce, Płocku i Przasnyszu. Skarb Państwa parafował pod koniec maja z firmą Mobilis z Warszawy ramowy projekt umowy sprzedaży 85 proc. akcji lub udziałów w tych siedmiu PKS-ach.

- Aktualnie trwają negocjacje pakietu socjalnego pomiędzy Mobilis i przedstawicielami organizacji związkowych działających w tych spółkach - wyjaśnił.

W poniedziałek MSP zaprosiło inwestorów do przetargu w sprawie kupna udziałów w spółce PKS w Lublińcu. Oferty można składać do 9 lipca. Z kolei w środę resort zaprosił inwestorów do udziału w aukcji w sprawie kupna PKS-u w Kielcach. W przypadku pozostałych spółek trwa opracowywanie lub odbiór analiz przedprywatyzacyjnych. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE