PARTNER PORTALU
  • BGK

Skomunalizują 60 PKS-ów?

  • PAP    9 czerwca 2010 - 15:57
Skomunalizują 60 PKS-ów?

Ministerstwo Skarbu Państwa nadzoruje 60 PKS-ów w całej Polsce - poinformował wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski podczas spotkania sejmowej komisji skarbu. Do końca roku resort chce zakończyć prywatyzację lub komunalizację tych spółek.
Wiceszef resortu skarbu podkreślił, że tylko 15 Przedsiębiorstw Komunikacji Samochodowej, spośród 72 pozostających jeszcze w 2009 r. pod nadzorem MSP, osiągnęło zysk za ub.r. Pozostałe spółki miały straty.

- W związku z tym resort skarbu uznał, że należy przyspieszyć przekształcenia własnościowe PKS-ów, mające na celu ich prywatyzację, ale również komunalizację - powiedział.

- Te spółki wymagają odpowiedniego dokapitalizowania na zakup nowych autobusów i taboru. PKS-y nadzorowane przez MSP potrzebują też nowego sposobu zarządzania. To oznacza, że nie wystarczy się tylko koncentrować na samych usługach transportowych, ale również na szukaniu innych dodatkowych źródeł osiągania zysku - dodał. Zaznaczył, że większość PKS-ów posiada stacje paliw oraz stacje diagnostyczne.

- Inny nowy obszar, który powinien być rozwinięty, dotyczy usług wulkanizacyjnych na terenach, będących własnością PKS-ów - podkreślił.

Budzanowski poinformował, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy resort skarbu przekazał samorządom 19 PKS-ów. Chodzi m.in. o PKS Łuków, PKS Racibórz i PKS Oława.

Zapowiedział, że MSP chce przeznaczyć do komunalizacji 38 spółek, a 22 sprywatyzować.

- Komunalizacją PKS-ów są zainteresowani marszałkowie województw, w tym m.in. świętokrzyskiego, lubelskiego oraz podlaskiego. W większości jednak przypadków, starostowie występują do MSP z wnioskami o przejęcie danej spółki - podkreślił.

Obecnie - jak zaznaczył wiceminister - trwa proces prywatyzacji siedmiu mazowieckich PKS-ów: w Ciechanowie, Gostyninie, Mińsku Mazowieckim, Mławie, Ostrołęce, Płocku i Przasnyszu. Skarb Państwa parafował pod koniec maja z firmą Mobilis z Warszawy ramowy projekt umowy sprzedaży 85 proc. akcji lub udziałów w tych siedmiu PKS-ach.

- Aktualnie trwają negocjacje pakietu socjalnego pomiędzy Mobilis i przedstawicielami organizacji związkowych działających w tych spółkach - wyjaśnił.

W poniedziałek MSP zaprosiło inwestorów do przetargu w sprawie kupna udziałów w spółce PKS w Lublińcu. Oferty można składać do 9 lipca. Z kolei w środę resort zaprosił inwestorów do udziału w aukcji w sprawie kupna PKS-u w Kielcach. W przypadku pozostałych spółek trwa opracowywanie lub odbiór analiz przedprywatyzacyjnych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.