PARTNER PORTALU
  • BGK

Skuter odpowiedzią na korki w miastach?

  • PAP/AW    25 kwietnia 2015 - 09:35
Skuter odpowiedzią na korki w miastach?
Najszybciej przez Łódź przejechał uczestnik na skuterze (fot.fotolia)

Skuter dla ceniących czas, kolej dla tych, co nie chcą się denerwować - znamy wyniki Łódzkiego Testu Komunikacyjnego.
W teście zorganizowanym przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną (ŁKA) wzięło udział 17 uczestników, którzy blisko 15-kilometrową trasę przez centrum Łodzi pokonali różnymi środkami transportu: pociągiem, komunikacją miejską, samochodami osobowymi, rowerami, taksówką, busem oraz skuterem.

Najszybciej trasę z okolic dworca Łódź Żabieniec do dzielnicy Widzew pokonał uczestnik testu jadący skuterem - zajęło mu to 30 minut. Minutę dłużej trwał przejazd jednego z samochodów, a dwie minuty więcej potrzebował na przejechanie tej trasy jeden z rowerzystów.

Czwarty na mecie był uczestnik, który trasę pokonał rowerem i ŁKA, a na końcu uplasowali się pasażerowie komunikacji miejskiej - im pokonanie tej trasy zajęło aż godzinę.

"Łódzki Test Komunikacyjny miał na celu przedstawienie różnych możliwości poruszania się po Łodzi. Na podstawie jego wyników każdy mieszkaniec może sobie wybrać najbardziej optymalny środek transportu w zależności od tego, które kryteria podróży są dla niego najważniejsze" - wyjaśniła rzeczniczka ŁKA Marta Markowska.

Najdroższa okazała się podróż taksówką, kosztowała blisko 43 zł; przejazd samochodem elektrycznym kosztował niecałą złotówkę, a skuterem - dwa złote. Wśród środków komunikacji zbiorowej najtańsza była ŁKA i bus.

W kryterium komfortu - na podstawie ankiet wśród uczestników testu - wygrała ŁKA. Najmniej komfortowo oceniono podróż po mieście samochodem.

W ramach testu uczestnikom na starcie oraz mecie zbadane zostało również ciśnienie krwi oraz tętno. Na podstawie wyników tych badań specjaliści określili poziom stresu towarzyszący podróży poszczególnymi środkami transportu. Najmniej zestresowani byli pasażerowie ŁKA, a u pozostałych uczestników testu te wartości były wyższe, bądź podobne jak na starcie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Aktywna Mobilność, 2015-04-27 16:47:56

    Dlaczego w teście nie uczestniczyła osoba poruszająca się na rowerze wspomaganym elektrycznie? Przypuszczalnie czas przejazdu na tym pojeździe byłby najkrótszy i prawie najtańszy. Warto wiedzieć, że 50% przejazdów samochodem po mieście odbywa się na odległość mniejszą niż 5 km - organizowanie testu ...na odległość 15 km wypacza obraz najlepszych rozwiązań komunikacyjnych. Do czasu przejazdu warto dodawać czas przeznaczony na zarabianie na pojazd, paliwo i podatki na budowę potrzebnej do przejazdu infrastruktury. Dlatego Holendrzy stawiają na rower, na dłuższe odcinki: rower plus kolej plus system wypożyczalni rowerów publicznych.  rozwiń