Słabo wydają unijną kasę

  • „Gazeta Wyborcza Bydgoszcz”
  • 16-12-2009
  • drukuj
Chociaż województwo kujawsko-pomorskie jest średniakiem w wydawaniu unijnych pieniędzy, to władze są zadowolone.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego region ma do dyspozycji ponad 951 mln euro. Do tej pory Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego podpisał 452 umowy z beneficjentami na około miliarda złotych. Z zestawień Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że zaangażowanie województwa wypada nieco poniżej średniej krajowej.

„Mimo wszystko jesteśmy zadowoleni. Porównując rok ubiegły do obecnego, można powiedzieć, że bardzo ruszyliśmy do przodu” – powiedział „Gazecie Wyborczej w Bydgoszczy” Edward Hartwich, wicemarszałek województwa.

W regionie najlepiej z wydawaniem pieniędzy radzi sobie Rypin. Powiat w przeliczeniu na jednego mieszkańca ma już zawarte umowy na 950 zł. Wyróżnia się też Brodnica (920 zł) i Radziejów (860 zł). Dużo gorzej wypadają największe miasta. Bydgoszcz podpisała zaledwie dwie umowy – na modernizację pałacu w Ostromecku i stworzenie skansenu architektury przemysłowej DAG Fabrik, co daje około 30 zł na jednego mieszkańca. Toruń z kolei ma jedną umową na inwestycję drogową, co daje około 70 zł na głowę.

Samorządowcom w skutecznym i szybkim ubieganiu się o unijne pieniądze przeszkadzają dwie rzeczy. Pierwszy to wysoki wkład własny, często sięgający nawet 50 proc. kwoty inwestycji. Z tego powodu mniejsze miejscowości musiały zrezygnować z kilku planów. Drugi – to skomplikowana i długotrwała procedura wypełniania kilkusetstronicowych wniosków.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Najpierw by trzeba ich wymienić

Kwik, 2009-12-16 08:04:44 odpowiedz

Niech się lepiej postarają

Piotr, 2009-12-16 08:04:12 odpowiedz

Niech się lepiej postarają

Piotr, 2009-12-16 08:03:50 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE