PARTNER PORTALU
 • BGK

Słabo zaludnione mieszkania stają się w Polsce coraz większym problemem

 • MN    14 czerwca 2016 - 13:10
Słabo zaludnione mieszkania stają się w Polsce coraz większym problemem
Przez osiem lat aż o jedną trzecią wzrósł udział Polaków żyjących w lokum zbyt dużym do ich potrzeb (fot. commons.wikimedia.org)

• Z roku na rok wzrasta odsetek Polaków mieszkających w lokum zbyt dużym jak na ich potrzeby.
• Coraz więcej słabo zaludnionych mieszkań należy do osób posiadających dochody niższe od przeciętnych.
• Choć odsetek rośnie i wynosi dzisiaj 12 proc., wciąż daleko nam do krajów „starej Unii”, jak np. Belgii, gdzie aż 72 proc. populacji zasiedla ponadwymiarowe mieszkania.
Polska nadal cechuje się wysokim odsetkiem przeludnionych mieszkań, ale rośnie też odsetek osób, które zamieszkują lokum ponadwymiarowe, czyli zbyt duże do ich potrzeb – tak wynika z danych Eurostatu.

Eurostat przyjmuje, ze każda osoba powyżej 18. roku życia oraz para w gospodarstwie domowym powinna posiadać własny pokój w mieszkaniu. Jeśli natomiast liczba pokoi przekracza wymagane standardy, uznaje się, że mieszkanie jest słabo zaludnione.

W liczbie ponadwymiarowych mieszkań przoduje Belgia, gdzie w 2014 roku aż 72 proc. populacji zamieszkiwało lokale z większa liczbą pokoi niż zaleca UE. Problem występuje także m.in. w Holandii, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu czy Norwegii.

Z kolei na przeciwnym biegunie znajdują się takie kraje jak Rumunia (5 proc. populacji w lokalach ponadwymiarowych), Serbia (5 proc.), Węgry (7 proc.), Chorwacja (9 proc.), Bułgaria (10 proc.) i Grecja (11 proc.).

W Polsce ten odsetek wynosi 12 proc., ale ciągle rośnie - przez osiem lat, aż o jedną trzecią wzrósł udział Polaków żyjących w lokum zbyt dużym w stosunku do ich potrzeb. Polska znajduje się wśród krajów Europy z najwyższym tempem analizowanych zmian. Od 2006 do 2014 roku, tylko w ośmiu z 32 analizowanych państw odnotowano szybszy przyrost udziału mieszkańców ze słabo zaludnionym lokum.

Jakie będą skutki takiego trendu? Dla osób samotnie zamieszkujących zbyt duże lokale pojawia się problem związany z kosztami ich utrzymania. Dla państwa duży udział samotnie mieszkających osób powoduje wzrost nakładów, które musi przeznaczać na całodobową opiekę i świadczenia socjalne. Jest jeszcze rynek nieruchomości, na którym można zaobserwować, że rośnie liczba domów na sprzedaż z lat 60. i 70., które były zamieszkiwane przez seniorów, a potomkowie wybrali życie w miastach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • w.potega@neostrada.pl, 2016-06-15 08:27:18

  Wydaje się, że tekst jest oparty o fakty. Wyludnia się wieś. Wyludniają się małe miasta. Wyludniają się niektóre rejony Polski, a w zasadzie większość. Zasoby mieszkaniowe wyludniających się miejsc to jest duży także polski problem. Nie mamy mieszkań, a jednocześnie domy pustoszeją. Czy ludzie z tyc...h wyludniających się miejscowości nie są w stanie włączyć się w rozwój na przykład Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, czy Gdańska? Nikt im nie przeszkadza, ale pewnie trzeba im pomóc? Kiedy Ministerstwo Edukacji i inne zajmą się tą kwestią? Centralizm rzekomego rozwiązywania problemów przeszkadza nam w rozwiązywaniu rzeczywistych problemów. Problemy trzeba rozwiązywać tam gdzie powstają. Ucieczka od nich obejmie tylko nielicznych.  rozwiń
 • Dramat, 2016-06-15 07:45:55

  Co to za propaganda? Kto wymyśla takie rzeczy? Może opodatkujcie takich ludzi od "luksusu". Ręce opadają.
 • Barejovki, 2016-06-14 15:27:24

  Zawsze można powołać narodowy urząd kwaterunku i dokwaterować do osób mieszkających w lokum zbyt dużym jak na ich potrzeby.