Śląsk, autobusy i pociagi w Sylwestra: Zmiany w ruchu i nocne kursy

Zmiany w organizacji ruchu w centrum Katowic, funkcjonowaniu komunikacji miejskiej oraz dodatkowe nocne pociągi zaplanowano w związku z zabawą sylwestrową pod Spodkiem w Katowicach.
Śląsk, autobusy i pociagi w Sylwestra: Zmiany w ruchu i nocne kursy
Organizatorzy Sylwestrowej Mocy Przebojów w Katowicach spodziewają się nawet 60 tys. widzów (fot.kzkgop.com.pl)

Organizatorzy Sylwestrowej Mocy Przebojów spodziewają się nawet 60 tys. widzów. Wystąpią m.in. Kayah, Bajm, Enej, Urszula, Wilki, Golec uOrkiestra oraz Boney M. Koncert, który wieńczy też obchody 150-lecia Katowic, organizują Telewizja Polsat i Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów.

10 pociągów specjalnych Kolei Śląski rozwiezie uczestników zabawy do śląskich i zagłębiowskich miast. Jak poinformował rzecznik Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek, godziny odjazdów zostały zaplanowane zarówno z myślą o tych, którzy chcą wrócić do domu zaraz po noworocznych fajerwerkach i tam kontynuować zabawę, jak i o miłośnikach nieco dłuższej zabawy pod chmurką.

"Podróż pociągiem to przede wszystkim bezpieczeństwo i wygoda. Istotne jest także, że nie trzeba będzie odmawiać sobie symbolicznej lampki szampana, szukać miejsca do parkowania czy stać w korkach, gdy wszyscy będą wracać autami do domów" - powiedział Wawrzaszek.

Czytaj też: Jak pracują urzędy w Sylwestra?

Koszty przejazdu pociągiem specjalnym nie będą się różnić od taryfy obowiązującej na co dzień, nie będzie obowiązywać dopłata 5 złotych za kupno biletu na pokładzie pociągu. Specjalnie w tym dniu w hali głównej dworca w Katowicach od 18.00 do 6.00 będą działać dwie kasy Kolei Śląskich. Bilety będzie można też kupić w biletomatach i u kasjerów mobilnych na dworcu w Katowicach - będzie ich można rozpoznać po charakterystycznych pomarańczowych kamizelkach.

Dodatkowe połączenia na ten dzień uruchomi też organizator komunikacji miejskiej w regionie - Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP). Kursowanie autobusów i tramwajów zostanie dostosowane do zmienionej organizacji ruchu w centrum Katowic.

Autobusy dwudziestu trzech linii będą kursować częściej. Te, których trasy przebiegają na co dzień przez Rondo, od godz. 14.00 w Sylwestra do godz. 8.00 w Nowy Rok będą korzystały z objazdów.

Wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na alei Korfantego i ulicy Chorzowskiej. Ze względu na zamknięcie od godz. 14.00 Ronda im. Gen. Jerzego Ziętka tramwaje, których trasa biegnie przez Rondo, od godz. 12.30 będą kursować na skróconych trasach. W zamian uruchomione zostaną specjalne linie tramwajowe oznaczone numerami: S5, S6, S7, S9, S21, S26, S27, S36, ich trasa będzie biegła ul. Warszawską i 3 Maja.

Zmotoryzowani muszą pamiętać, że od 31 grudnia 2015 r. do 1 stycznia 2016 będzie obowiązywała zmieniona organizacja ruchu w okolicy Spodka i w centrum Katowic. 31 grudnia od godz. 14.00 na głównych skrzyżowaniach dzielnicy Koszutka, a także ulicach Uniwersyteckiej, Moniuszki, Góreckiego i Dobrowolskiego, ruchem kierować będą policjanci. Rondo im. Generała Jerzego Ziętka zostanie 31 grudnia od godz. 14.00 zamknięte dla ruchu.

Całkowicie zostaną wyłączone z ruchu drogowego: Aleja Korfantego od rynku do skrzyżowania z ulicami Katowicką i Misjonarzy Oblatów, Aleja Roździeńskiego na odcinku od ronda do skrzyżowania z ulicami Olimpijską i Uniwersytecką oraz ul. Chorzowska na odcinku od ronda do ul. Sokolskiej.

Zmiany te będą obowiązywać od godz. 14.00 31 grudnia do odwołania przez policję w dniu 1 stycznia 2016 r.

Samochód najlepiej będzie zostawić w Sylwestra na parkingach wokół centrum. Swoje miejsca parkingowe udostępnią centra handlowe: Galeria Katowicka oraz Supersam. Przez pierwsze trzy godziny zaparkujemy tam za darmo, każda kolejna kosztuje 3 zł. Miejsca parkingowe na odcinku alei Korfantego od ronda do skrzyżowania z ulicami Katowicką i Misjonarzy Oblatów zostaną wyłączone z użytku.

Kierowcy będą mogli korzystać z miejsc parkingowych wzdłuż ulicy Góreckiego. Samochód zostawić można również na parkingach w Strefie Kultury oraz na parkingu przy Uniwersytecie Śląskim. Podróżni przybywający od strony dzielnic południowych mogą pozostawić samochód w okolicy tramwajowej Pętli Brynowskiej, gdzie udostępnione zostaną dodatkowe miejsca parkingowe wzdłuż ul Rzepakowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Pożyczka na Dowód dla Każdego kredytyk.pl od 100zł do 200.000zł Odbierz pieniądze! - Pożyczki na Dowód bez zaświadczeń - kredyty przez internet, dla Firm - Kredyt na mieszkanie/hipotekę - Kredyt Samochodowy, chwilówki na dowód bez bik Wypełnij krótki wniosek a my do Ciebie bezpłatnie oddzwonim...y i przestawimy najlepszą ofertę dla Ciebie! kredytyk.pl rozwiń

kredytykPL, 2015-12-31 09:27:43 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE