PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląsk, autobusy i pociagi w Sylwestra: Zmiany w ruchu i nocne kursy

  • PAP/AT    28 grudnia 2015 - 15:23
Śląsk, autobusy i pociagi w Sylwestra: Zmiany w ruchu i nocne kursy

Organizatorzy Sylwestrowej Mocy Przebojów w Katowicach spodziewają się nawet 60 tys. widzów (fot.kzkgop.com.pl)

Zmiany w organizacji ruchu w centrum Katowic, funkcjonowaniu komunikacji miejskiej oraz dodatkowe nocne pociągi zaplanowano w związku z zabawą sylwestrową pod Spodkiem w Katowicach.
Organizatorzy Sylwestrowej Mocy Przebojów spodziewają się nawet 60 tys. widzów. Wystąpią m.in. Kayah, Bajm, Enej, Urszula, Wilki, Golec uOrkiestra oraz Boney M. Koncert, który wieńczy też obchody 150-lecia Katowic, organizują Telewizja Polsat i Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów.

10 pociągów specjalnych Kolei Śląski rozwiezie uczestników zabawy do śląskich i zagłębiowskich miast. Jak poinformował rzecznik Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek, godziny odjazdów zostały zaplanowane zarówno z myślą o tych, którzy chcą wrócić do domu zaraz po noworocznych fajerwerkach i tam kontynuować zabawę, jak i o miłośnikach nieco dłuższej zabawy pod chmurką.

"Podróż pociągiem to przede wszystkim bezpieczeństwo i wygoda. Istotne jest także, że nie trzeba będzie odmawiać sobie symbolicznej lampki szampana, szukać miejsca do parkowania czy stać w korkach, gdy wszyscy będą wracać autami do domów" - powiedział Wawrzaszek.

Czytaj też: Jak pracują urzędy w Sylwestra?

Koszty przejazdu pociągiem specjalnym nie będą się różnić od taryfy obowiązującej na co dzień, nie będzie obowiązywać dopłata 5 złotych za kupno biletu na pokładzie pociągu. Specjalnie w tym dniu w hali głównej dworca w Katowicach od 18.00 do 6.00 będą działać dwie kasy Kolei Śląskich. Bilety będzie można też kupić w biletomatach i u kasjerów mobilnych na dworcu w Katowicach - będzie ich można rozpoznać po charakterystycznych pomarańczowych kamizelkach.

Dodatkowe połączenia na ten dzień uruchomi też organizator komunikacji miejskiej w regionie - Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP). Kursowanie autobusów i tramwajów zostanie dostosowane do zmienionej organizacji ruchu w centrum Katowic.

Autobusy dwudziestu trzech linii będą kursować częściej. Te, których trasy przebiegają na co dzień przez Rondo, od godz. 14.00 w Sylwestra do godz. 8.00 w Nowy Rok będą korzystały z objazdów.

Wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na alei Korfantego i ulicy Chorzowskiej. Ze względu na zamknięcie od godz. 14.00 Ronda im. Gen. Jerzego Ziętka tramwaje, których trasa biegnie przez Rondo, od godz. 12.30 będą kursować na skróconych trasach. W zamian uruchomione zostaną specjalne linie tramwajowe oznaczone numerami: S5, S6, S7, S9, S21, S26, S27, S36, ich trasa będzie biegła ul. Warszawską i 3 Maja.

Zmotoryzowani muszą pamiętać, że od 31 grudnia 2015 r. do 1 stycznia 2016 będzie obowiązywała zmieniona organizacja ruchu w okolicy Spodka i w centrum Katowic. 31 grudnia od godz. 14.00 na głównych skrzyżowaniach dzielnicy Koszutka, a także ulicach Uniwersyteckiej, Moniuszki, Góreckiego i Dobrowolskiego, ruchem kierować będą policjanci. Rondo im. Generała Jerzego Ziętka zostanie 31 grudnia od godz. 14.00 zamknięte dla ruchu.

Całkowicie zostaną wyłączone z ruchu drogowego: Aleja Korfantego od rynku do skrzyżowania z ulicami Katowicką i Misjonarzy Oblatów, Aleja Roździeńskiego na odcinku od ronda do skrzyżowania z ulicami Olimpijską i Uniwersytecką oraz ul. Chorzowska na odcinku od ronda do ul. Sokolskiej.

Zmiany te będą obowiązywać od godz. 14.00 31 grudnia do odwołania przez policję w dniu 1 stycznia 2016 r.

Samochód najlepiej będzie zostawić w Sylwestra na parkingach wokół centrum. Swoje miejsca parkingowe udostępnią centra handlowe: Galeria Katowicka oraz Supersam. Przez pierwsze trzy godziny zaparkujemy tam za darmo, każda kolejna kosztuje 3 zł. Miejsca parkingowe na odcinku alei Korfantego od ronda do skrzyżowania z ulicami Katowicką i Misjonarzy Oblatów zostaną wyłączone z użytku.

Kierowcy będą mogli korzystać z miejsc parkingowych wzdłuż ulicy Góreckiego. Samochód zostawić można również na parkingach w Strefie Kultury oraz na parkingu przy Uniwersytecie Śląskim. Podróżni przybywający od strony dzielnic południowych mogą pozostawić samochód w okolicy tramwajowej Pętli Brynowskiej, gdzie udostępnione zostaną dodatkowe miejsca parkingowe wzdłuż ul Rzepakowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • kredytykPL, 2015-12-31 09:27:43

    Pożyczka na Dowód dla Każdego kredytyk.pl od 100zł do 200.000zł Odbierz pieniądze! - Pożyczki na Dowód bez zaświadczeń - kredyty przez internet, dla Firm - Kredyt na mieszkanie/hipotekę - Kredyt Samochodowy, chwilówki na dowód bez bik Wypełnij krótki wniosek a my do Ciebie bezpłatnie oddzwonim...y i przestawimy najlepszą ofertę dla Ciebie! kredytyk.pl  rozwiń