PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląsk: do końca maja czas, by wyrobić kartę na bezpłatne przejazdy dzieci

  • PAP/JS    22 marca 2018 - 20:09
Śląsk: do końca maja czas, by wyrobić kartę na bezpłatne przejazdy dzieci
(fot. pixabay.com)

O dwa miesiące, do końca maja br., koordynator systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych wydłużył czas na wyrobienie kart ŚKUP dla uprawnionych do bezpłatnych przejazdów uczniów do 16. roku życia na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM).
  • Dzieci do 7. roku życia (do dnia ich 7. urodzin) mogą od 1 stycznia br. podróżować w GZM bezpłatnie, na podstawie oświadczenia osoby opiekującej się nimi w czasie podróży (wcześniej z tego prawa mogły tam korzystać dzieci do 4. roku życia).
  • Choć ulga obowiązuje już od 1 stycznia br., w okresie przejściowym, czyli początkowo do końca marca br., a obecnie do końca maja, uczniowie od 7. do 16. roku życia mogą podróżować bezpłatnie na podstawie ważnej legitymacji szkolnej.
  • Przy odbiorze kart niezbędne jest okazanie legitymacji szkolnej (na tej podstawie następuje weryfikacja poprawności danych na karcie - w tym ulgi 100 proc.).

Wprowadzono też udogodnienia w procesie wyrabiania kart. Uczniowie otrzymają tokeny - ciągi cyfr, upoważniające do bezpłatnego zamówienia karty ŚKUP z zakodowaną 100-procentową ulgą na portalu systemu. Od 1 czerwca br. karta będzie jedyną podstawą, by dzieci mogły korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską - zapewnionych przez nowo powstałą Metropolię.

Poinformowało o tym w informacji biuro prasowe GZM. Na terenie Metropolii upoważnionych do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską jest ponad 130 tys. dzieci. Według wcześniejszych informacji do połowy marca wydano im ok. 40 tys. kart z zakodowaną 100-procentową ulgą.

Bezpłatne przejazdy dla uczniów do 16. roku życia z Metropolii wprowadzono wraz z rozpoczęciem działania GZM od 1 stycznia br. (równocześnie zaczął tam obowiązywać ujednolicony cennik jednorazowych przejazdów komunikacją miejską - w miejsce taryf trzech organizatorów).

Dzieci do 7. roku życia (do dnia ich 7. urodzin) mogą od 1 stycznia br. podróżować w GZM bezpłatnie, na podstawie oświadczenia osoby opiekującej się nimi w czasie podróży (wcześniej z tego prawa mogły tam korzystać dzieci do 4. roku życia).

Choć ulga obowiązuje już od 1 stycznia br., w okresie przejściowym, czyli początkowo do końca marca br., a obecnie do końca maja, uczniowie od 7. do 16. roku życia mogą podróżować bezpłatnie na podstawie ważnej legitymacji szkolnej. Po 31 maja ta grupa będzie mogła jednak korzystać z bezpłatnych przejazdów już tylko na podstawie karty ŚKUP z zakodowaną 100-procentową ulgą.

Od początku stycznia br. ulgę tę można jednorazowo kodować na karcie ŚKUP w Punkcie Obsługi Klienta lub Punkcie Obsługi Pasażera - na podstawie ważnej legitymacji szkolnej.

Od tego czasu też koordynator projektu ŚKUP - Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP), największy z trzech dotychczasowych organizatorów komunikacji na terenie GZM - wraz z wykonawcą systemu, konsorcjum Asseco i mBanku, rozpoczął prace nad prostszym sposobem zamawiania dla dzeci kart ŚKUP.

Zdecydowano o zastosowaniu tokenów, czyli dziesięciocyfrowych kodów przypisanych do każdego ucznia. W każdym ciągu cyfr zakodowane jest miasto oraz szkoła (cztery cyfry), pozostała część numeru to losowo przydzielone cyfry. Kod upoważnia dziecko lub rodzica/opiekuna prawnego do zamówienia karty ŚKUP na portalu klienta - bez uiszczania normalnie przewidzianej opłaty 20 zł.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.