Śląsk: karta elektroniczna zastąpi bilety w dziesięciu gminach

Karta elektroniczna zastąpi bilety papierowe w dziesięciu gminach zrzeszonych w Międzygminnym Związku Komunikacyjnym z siedzibą w Jastrzębiu Zdroju (Śląskie). Wydawanie kart rozpocznie się w styczniu, system będzie działał od marca - poinformowało w czwartek MZK.

"Karty będą dostępne w trzech podstawowych wariantach: e-bilety okresowe, e-bilety jednorazowe, czyli tzw. portmonetki, z których będą pobierane opłaty według taryfy oraz specjalne karty dla pasażerów (np. seniorów), którzy korzystają z bezpłatnych przejazdów" - podała w czwartek Beata Włodarczak z MZK w Jastrzębiu Zdroju.

Czytaj też: Elektroniczne karty do lekarza na przełomie 2015 i 2016 r.

Włodarczak dodała, że korzystanie z kart przez osoby upoważnione do bezpłatnego przejazdu pozwoli MZK na wszechstronną analizę związaną z obsługą ruchu pasażerskiego w autobusach. "Będziemy mogli sprawdzić obciążenie poszczególnych linii, zwiększyć częstotliwość kursów tam gdzie to będzie konieczne, czy wysłać na daną linię autobusy, które będą mogły pomieścić więcej pasażerów" - powiedziała.

Pasażerowie otrzymają karty elektroniczne po złożeniu wniosku w MZK lub przesłaniu go przez internet. Następnie będą mogli założyć sobie konto w internecie, na którym będą gromadzić środki na przejazdy lub przy braku takiego konta - doładować e-bilet m.in. w kiosku.

Czytaj też: Do 2014 r. będzie karta miejska w Radomiu

System elektroniczny obejmie 10 gmin wchodzących w skład jastrzębskiego MZK, w tym m.in. Czerwionkę-Leszczyny, Jastrzębie Zdrój, Marklowice, Pawłowice, Radlin, Rydułtowy, Żory.

Dotychczasowe bilety, jak poinformowała Włodarczak, będą obowiązywały jeszcze przez kilka miesięcy od momentu uruchomienia e-biletów, by uniknąć zamieszania związanego z przejściem na system elektroniczny. Osoby nie posiadające e-biletu będą mogły opłacić przejazd u kierowcy.

Kasowanie biletu będzie polegało na przyłożeniu karty do kasownika. Kontrole będą się odbywały jak do tej pory, kontroler będzie miał jednak do dyspozycji czytnik, który o "nieskasowaniu" e-biletu powiadomi sygnałem dźwiękowym.

E-karta będzie miała wygląd tradycyjnej karty bankomatowej z elektronicznym układem pamięciowym, służącym do zapisywania danych użytkownika oraz przejazdów biletowych. Na rewersie widnieć będą m.in. logo oraz numer identyfikacyjny danej karty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE