PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląsk: karta elektroniczna zastąpi bilety w dziesięciu gminach

  • PAP    11 grudnia 2014 - 16:36

Karta elektroniczna zastąpi bilety papierowe w dziesięciu gminach zrzeszonych w Międzygminnym Związku Komunikacyjnym z siedzibą w Jastrzębiu Zdroju (Śląskie). Wydawanie kart rozpocznie się w styczniu, system będzie działał od marca - poinformowało w czwartek MZK.
"Karty będą dostępne w trzech podstawowych wariantach: e-bilety okresowe, e-bilety jednorazowe, czyli tzw. portmonetki, z których będą pobierane opłaty według taryfy oraz specjalne karty dla pasażerów (np. seniorów), którzy korzystają z bezpłatnych przejazdów" - podała w czwartek Beata Włodarczak z MZK w Jastrzębiu Zdroju.

Czytaj też: Elektroniczne karty do lekarza na przełomie 2015 i 2016 r.

Włodarczak dodała, że korzystanie z kart przez osoby upoważnione do bezpłatnego przejazdu pozwoli MZK na wszechstronną analizę związaną z obsługą ruchu pasażerskiego w autobusach. "Będziemy mogli sprawdzić obciążenie poszczególnych linii, zwiększyć częstotliwość kursów tam gdzie to będzie konieczne, czy wysłać na daną linię autobusy, które będą mogły pomieścić więcej pasażerów" - powiedziała.

Pasażerowie otrzymają karty elektroniczne po złożeniu wniosku w MZK lub przesłaniu go przez internet. Następnie będą mogli założyć sobie konto w internecie, na którym będą gromadzić środki na przejazdy lub przy braku takiego konta - doładować e-bilet m.in. w kiosku.

Czytaj też: Do 2014 r. będzie karta miejska w Radomiu

System elektroniczny obejmie 10 gmin wchodzących w skład jastrzębskiego MZK, w tym m.in. Czerwionkę-Leszczyny, Jastrzębie Zdrój, Marklowice, Pawłowice, Radlin, Rydułtowy, Żory.

Dotychczasowe bilety, jak poinformowała Włodarczak, będą obowiązywały jeszcze przez kilka miesięcy od momentu uruchomienia e-biletów, by uniknąć zamieszania związanego z przejściem na system elektroniczny. Osoby nie posiadające e-biletu będą mogły opłacić przejazd u kierowcy.

Kasowanie biletu będzie polegało na przyłożeniu karty do kasownika. Kontrole będą się odbywały jak do tej pory, kontroler będzie miał jednak do dyspozycji czytnik, który o "nieskasowaniu" e-biletu powiadomi sygnałem dźwiękowym.

E-karta będzie miała wygląd tradycyjnej karty bankomatowej z elektronicznym układem pamięciowym, służącym do zapisywania danych użytkownika oraz przejazdów biletowych. Na rewersie widnieć będą m.in. logo oraz numer identyfikacyjny danej karty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.