PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląska Karta Usług Publicznych z opóźnieniem

  • PAP    28 września 2012 - 18:30
Śląska Karta Usług Publicznych z opóźnieniem

Opóźnia się wprowadzenie Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP), łączącej w sobie bilet komunikacji miejskiej, nośnik podpisu elektronicznego oraz tzw. e-portmonetkę, umożliwiającą płacenie za usługi w urzędach i instytucjach
Największy organizator komunikacji miejskiej w regionie śląskim - KZK GOP - planował wprowadzenie karty na marzec przyszłego roku. Tymczasem wykonawca systemu - konsorcjum firm Asseco i BRE Bank - z czteromiesięcznym opóźnieniem oddał do odbioru pierwszy etap prac: dwa centra przetwarzania danych.

Termin odbioru drugiego etapu - okablowania 650 autobusów i montażu w nich kasowników i terminali - również minął na początku września.

Czytaj też: Jest wizualizacja Śląskiej Karty Usług Publicznych

Choć umowa przewiduje możliwość nałożenia na wykonawcę kar umownych, nie wiadomo na razie, czy i kiedy KZK GOP się na taki krok zdecyduje.

"Ze względu na skalę opóźnień kara idzie już w miliony złotych. Na razie zarząd nie podjął decyzji o jej nałożeniu. Mamy jeszcze kilka tygodni na odbiór pierwszego etapu, prace nad drugim są zaawansowane, rozpoczęły się również prace przewidziane w trzecim" - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka KZK GOP Anna Koteras.

Przedstawiciele KZK GOP przyznawali wcześniej nieoficjalnie, że marzec 2013 roku jako termin wprowadzenia karty jest zagrożony. "Mamy nadzieję, że mimo trudności termin ten zostanie dotrzymany" - powiedziała w piątek Koteras.

Rzeczniczka Asseco Poland SA Katarzyna Drewnowska poinformowała, że "zaistniały zewnętrzne okoliczności oraz przeszkody, które wpłynęły na pewne opóźnienia w projekcie". "Ani zamawiający, ani wykonawca nie mieli na nie wpływu ani ich świadomości w momencie podpisania umowy. Obie strony dokładają wszelkich starań, aby realizacja projektu odbywała się zgodnie z harmonogramem" - dodała.

Śląska Karta Usług Publicznych to system informatyczny pozwalający na obsługę płatności za usługi dostarczane przez instytucje publiczne. Równolegle do funkcji pieniądza elektronicznego karta stanowić będzie identyfikator mieszkańca oraz nośnik certyfikatu podpisu elektronicznego. System pozwoli na korzystanie z różnych usług: komunikacyjnych, kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych, bibliotecznych, płatnego parkowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.