PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląska Metropolia: Darmowa komunikacja dla wszystkich uczniów? To nie jest wykluczone

  • KDS    4 grudnia 2017 - 17:30
Śląska Metropolia: Darmowa komunikacja dla wszystkich uczniów? To nie jest wykluczone
Szacunki mówią, że zwolnienie z konieczności zakupu biletów dzieci do 16. roku życia to koszt ok. 9 mln zł (fot. mat. KZK GOP)

Od 1 stycznia 2018 uczniowie do 16. roku życia z miast i gmin zrzeszonych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do szkoły, na basen czy korepetycje komunikacją miejską dojadą za darmo. GZM nie wyklucza, że w przyszłości także starsi uczniowie i studenci zyskają taką możliwość?
Jak tłumaczy GZM bezpłatna komunikacja ma m.in. promować wśród najmłodszych postawy proekologiczne oraz utrwalać nawyk korzystania z transportu publicznego. Na razie ograniczenie wiekowe dla uczących się mieszkańców Metropolii wynika z możliwości finansowych. Szacunki mówią, że zwolnienie z konieczności zakupu biletów dzieci do 16. roku życia to koszt ok. 9 mln zł.

- Z przeprowadzonych dotychczas symulacji wynika, że objęcie tym zwolnieniem również młodzieży do 25. roku życia kosztowałoby ok. 30 mln zł. To dane orientacyjne. Rzeczywiste skutki finansowe tego przedsięwzięcia będą znane po wprowadzeniu tego uprawnienia - wylicza Kamila Rożnowska z GZM. 

Czytaj więcej: Szef metropolii Kazimierz Karolczak: Od stycznia wspólna taryfa komunikacji miejskiej

Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, pytany, czy w przyszłości darmowa komunikacja zostanie rozszerzona na tę grupę wiekową, mówi tak: - Chcemy, aby bezpłatna komunikacja dla dzieci zaczęła obowiązywać już od 1 stycznia 2018 roku. Przeanalizujemy efekty wprowadzenia bezpłatnych przejazdów na zachowania mieszkańców. Od tej analizy będą zależeć następne decyzje o ewentualnym rozszerzeniu uprawnień. Zostaną one podjęte po minimum rocznym okresie funkcjonowania systemu. 

Czytaj więcej: Jazda bez biletu, mandat: Gapowicze z miliardowymi długami. Gdzie najgorzej?

Dzieci i młodzież do 16 lat będą mogły korzystać ze wszystkich środków transportu publicznego (autobusów, tramwajów, trolejbusów) na terenie wszystkich 41 gmin i miast, tworzących metropolię. Zwolnienie z tej opłaty będzie obowiązywać przez cały rok, a nie jedynie od września do końca czerwca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.