PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie będzie miało własne pociągi

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Katowice    13 lipca 2010 - 08:31
Śląskie będzie miało własne pociągi

Powołane przez marszałka województwa Koleje Śląskie szykują się do uruchomienia przewozów pasażerskich. Spółka uzyskała już licencję na transport i czeka teraz na certyfikaty bezpieczeństwa. Powinno się udać za kilka miesięcy.
Spółka założona w kwietniu tego roku przez woj. śląskie została już zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym, wybrano też prezesa, którym została Anna Patalong, dotychczasowa dyrektorka wydziału zamówień publicznych i nadzoru właścicielskiego, oraz trzech członków rady nadzorczej. Ogłoszono już nabór pracowników – mają być bezpośrednio związani z ruchem kolejowym – podaje Gazeta Wyborcza Katowice”.

Wśród ewentualnych chętnych będą nie tylko dotychczasowi pracownicy Przewozów Regionalnych, lecz także przewoźników towarowych czy całej grupy PKP.

Koleje Śląskie otrzymały licencję na przewóz koleją. To pierwszy etap do uruchomienia własnego transportu, który będzie możliwy, gdy firma otrzyma certyfikaty bezpieczeństwa przyznawane przez Urząd Transportu Kolejowego. Procedura powinna zakończyć się w ciągu kilku miesięcy – dużo wcześniej, niż przewidywano.

Na początek Koleje Śląskie mają dysponować budżetem 15 mln zł oraz czterema flirtami i ośmioma elfami, które kupi za 187 mln zł od bydgoskiej Pesy. Firma ma uzupełniać ofertę Przewozów Regionalnych, a to oznacza, że Koleje Śląskie prawdopodobnie pojawią się też na najpopularniejszych trasach w regionie.

Koleje Śląskie będą miały też inne zadanie. Gdyby spełnił się czarny scenariusz i Przewozy Regionalne (zadłużone na ponad 400 mln zł) ogłosiły upadłość, spółka będzie musiała zapewnić ciągłość transportu pasażerskiego – przewiduje „Gazeta Wyborcza Katowice”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.