PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: Darmowe pociągi i komunikacja miejska w piątek 22 września

  • PAP/MN    20 września 2017 - 14:49
Śląskie: Darmowe pociągi i komunikacja miejska w piątek 22 września
22 września tradycyjnie obchodzony jest Dzień bez samochodu. (fot. pixabay)

W najbliższy piątek (22 września) kierowcy z woj. śląskiego, którzy zdecydują się przesiąść z samochodów do komunikacji publicznej, będą mogli za darmo podróżować pociągami Kolei Śląskich oraz tramwajami i autobusami największych przewoźników. Darmowa będzie też godzina jazdy na rowerze miejskim.
• Rok temu kierowców, którzy w Dzień bez samochodu wybrali kolej, było ponad półtora tysiąca.

• Kierowcy mogą też podróżować autobusami za darmo z dowodem rejestracyjnym pojazdu. 

• Rowery miejskie cieszą się coraz większą popularnością - od początku tego roku w czterech miastach regionu korzystano z nich ponad 156 tys. razy.

22 września tradycyjnie obchodzony jest Dzień bez samochodu. To jedna z inicjatyw w ramach rozpoczętego 16 września Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu - przedsięwzięcia służącego promowaniu ekologicznych form przemieszczania się, ruchu pieszego, rowerowego oraz komunikacji zbiorowej. Przewoźnicy zachęcają w tym dniu podróżnych, by chcieli częściej korzystać z komunikacji miejskiej.

"Liczymy, że wielu kierowców zrezygnuje w tym dniu z samochodu na rzecz pociągu i gros z nich przekona się, że transport kolejowy jest najlepszym sposobem na dotarcie np. do pracy czy domu" - powiedział rzecznik Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek.

W tym roku regionalny przewoźnik po raz trzeci włącza się w obchody Dnia bez samochodu. Przedstawiciele spółki oceniają, że zainteresowanie akcją rośnie z każdym rokiem. Przed dwoma laty z darmowych przejazdów pociągami skorzystało 845 osób, a rok później kierowców, którzy zrezygnowali tego dnia z samochodu na rzecz kolei, było ponad półtora tysiąca.

W tym roku kierowcy będą mogli w piątek za darmo pojechać wszystkimi pociągami Kolei Śląskich, za wyjątkiem odcinka między Chałupkami a czeskim Bohuminem. Zamiast biletu podczas kontroli należy pokazać dowód rejestracyjny pojazdu - nie tylko samochodu, ale też np. motocykla.

Czytaj też: W piątek w Krakowie nie kasujemy biletów

"Dowód rejestracyjny nie musi być wydany na nazwisko właściciela lub współwłaściciela pojazdu - w ten sposób otwieramy się np. na osoby, które korzystają z aut leasingowanych. Do przyłączenia się do akcji zapraszamy także motocyklistów" - powiedział Wawrzaszek.

Z darmowych przejazdów w Dniu bez samochodu skorzystają również kierowcy-pasażerowie tramwajów i autobusów Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP) - największego organizatora komunikacji w aglomeracji katowickiej. Podobnie będzie w autobusach Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej (PKM) Jaworzno.

"KZK GOP był jednym z pierwszych organizatorów komunikacji miejskiej w Polsce, który wprowadził do taryfy zapis mówiący o tym, że w Dniu bez samochodu właściciele aut mogą podróżować na podstawie dowodu rejestracyjnego [na własne nazwisko] za darmo" - powiedziała rzeczniczka Związku Anna Koteras. Oszacowała, że 22 września na podstawie dowodu rejestracyjnego za darmo podróżuje zwykle kilka procent pasażerów.

Czytaj też: Polacy wybierają pociągi. PKP Intercity chwali się liczbami

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.