PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie, grupowe zakupy energii: Wspólna energia do oszczędzania

  • pt    23 września 2016 - 20:15
 Śląskie, grupowe zakupy energii: Wspólna energia do oszczędzania
Wspólny zakup energii elektrycznej przynosi duże oszczędności. Tylko w 2012 roku grupa zakupowa osiągnęła z tego tytułu blisko 8 mln zł oszczędności (fot.pixabey.com)

• 30 samorządów i 31 jednostek samorządowych z regionu śląskiego zaoszczędzi wspólnie na zakupie prądu.
• W efekcie rozstrzygniętego właśnie przetargu spółka Tauron dostarczy do samorządów i jednostek samorządowych 903 GWh energii elektrycznej. Kwota zamówienia to 230 mln zł.
„Kolejny raz pokazujemy, że nasze miasta potrafią współpracować przy realizacji takich dużych przedsięwzięć. Wspólne działanie opłaca się nam wszystkim, osiągnęliśmy bardzo atrakcyjne ceny, co pokazuje, że droga, jaką wybraliśmy, była słuszna” – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i Przewodnicząca Zarządu GZM.

To właśnie Górnośląski Związek Metropolitalny był już po raz piąty inicjatorem grupowego zakupu energii. W przetargu wystartowali najwięksi „gracze” na rynku energii.

Najtańsza oferta, złożona przez spółkę Tauron, opiewa na 230 mln złotych brutto. Umowa została podpisana na dwa lata i obowiązywać będzie od początku 2017 roku. Uczestnikami hurtowego zakupu energii, oprócz 14 miast zrzeszonych w związku i kilkunastu innych samorządów są również jednostki organizacyjne Urzędu Marszałkowskiego, m.in. Śląski Ogród Zoologiczny, WPKiW, Filharmonia Śląska, Teatr Śląski, Muzeum Śląskie oraz jednostki służby zdrowia – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, Katowickie Centrum Onkologii czy ZP ZOZ „Repty”.

Wspólny zakup energii elektrycznej przynosi duże oszczędności. Tylko w 2012 roku grupa zakupowa osiągnęła z tego tytułu blisko 8 mln zł oszczędności.

W roku 2013 wynik ten był jeszcze lepszy, a oszczędności wyniosły ponad 13 mln zł. Z roku na rok rośnie też ilość zamawianej energii – w ubiegłym roku zamówiono 445 GWh energii elektrycznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Olga, 2016-10-18 15:18:54

    Ja w tym roku chciałam zmienić sprzedawcę energii w ramach zakupów grupowych, wzorem urzędów gmin i innych instytucji, o których niemal co tydzień ostatnio czytam i znalazłam stronę Ogarniamprad.pl, która umożliwia małym odbiorcom tworzenie grup zakupowych. Rejestrujemy się i dołączamy do grupy, a p...otem czekamy na to jaką cenę zaproponuje sprzedawca. Aukcja, w której brałam udział zakończyła się cena dużo niższą niż ta, którą płaciłam w latach ubiegłych, a trzeba brać pod uwagę jeszcze, że rachunki z roku na rok idą w górę. Polecam!  rozwiń