PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie. Kolejne działki pod budownictwo jednorodzinne  

  • pt    16 stycznia 2018 - 10:19
Śląskie. Kolejne działki pod budownictwo jednorodzinne   
Ruda Śląska: Ponad 90 działek w programie wspierania budownictwa jednorodzinnego Działki mieszkaniowe będą oddawane w użytkowanie wieczyste osobom, które wystartują w zorganizowanych przez magistrat przetargach i zaoferują najwyższą cenę (fot.facebook.com/rudaslaska)

Władze Rudy Śląskiej chcą w 2018 roku oddać w użytkowanie wieczyste 72 nieruchomości pod budownictwo jednorodzinne.
  • Nabywcy prawa użytkowania wieczystego tych działek po wybudowaniu domu będą mogli wykupić grunt na własność z 75-procentową bonifikatą.
  • W ciągu pierwszych trzech lat funkcjonowania programu miasto przekazało w użytkowanie wieczyste 156 nieruchomości, a wpływy do budżetu miasta z tego tytułu wyniosły ponad 6,6 mln zł netto.
  • Nieruchomości mają powierzchnię od 600 do 2,4 tys. metrów kw.

- Zgodnie z założeniami Strategii Rozwoju Miasta Ruda Śląska ma być miejscem dobrym do zamieszkania, pracy i wypoczynku. Realizując ten cel nie tylko prowadzimy liczne inwestycje zwiększające komfort życia, ale również ułatwiamy chętnym budowę domu w Rudzie Śląskiej - mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

- Służy temu program wspierania budownictwa jednorodzinnego, który wprowadziliśmy w 2015 roku - dodaje.

Czytaj też: W ramach Mieszkania plus także domy jednorodzinne

Założenia programu są następujące: miejskie działki mieszkaniowe są oddawane w użytkowanie wieczyste osobom, które wystartują w zorganizowanych przez Urząd Miasta przetargach i zaoferują najwyższą cenę, a następnie, po spełnieniu określonych wymagań, mogą kupić nieruchomości na własność z bonifikatą wynoszącą 75-procent.

Główne warunki to wybudowanie budynku, zgłoszenie go do użytkowania i do opodatkowania oraz zamieszkanie w nim w terminie do 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego.

- Nabywca musi również zapłacić cenę nieruchomości jednorazowo do dnia zawarcia umowy sprzedaży, nie posiadać zaległych zobowiązań finansowych względem miasta i nie korzystać z ulg w spłacie należności przypadających miastu – wylicza Iwona Frankowicz-Frank, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

W 2018 roku miasto planuje oddać w użytkowanie wieczyste pod budownictwo jednorodzinne 72 nieruchomości. Nieruchomości mają powierzchnię od 0,0584 do 0,2440 ha.

W ciągu pierwszych trzech lat funkcjonowania programu miasto przekazało w użytkowanie wieczyste 156 nieruchomości, a wpływy do budżetu miasta z tego tytułu wyniosły ponad 6,6 mln zł netto. To suma pierwszych opłat, wynoszących 15 proc. kwot wylicytowanych w przetargach oraz, w przypadku niektórych lokalizacji, kosztów nabycia udziałów w drogach dojazdowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.