PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: KZK GOP chce od 2019 r. przekazać prawa i obowiązki Metropolii

  • PAP/JS    23 stycznia 2018 - 19:18
Śląskie: KZK GOP chce od 2019 r. przekazać prawa i obowiązki Metropolii
Od stycznia br. na terenie całej Metropolii obowiązuje jedna taryfa komunikacji miejskiej dla biletów krótkookresowych (fot. pixabay.com)

Uchwałę intencyjną ws. przekazania z początkiem 2019 r. wszelkich praw i obowiązków na rzecz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) podjęło zgromadzenie Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP).
Istniejący od ponad ćwierćwiecza, zrzeszający obecnie 29 gmin KZK GOP to największy z trzech dotychczasowych organizatorów komunikacji miejskiej w centralnej części woj. śląskiego.

W listopadzie ub. roku GZM przyjęła uchwałę ws. utworzenia Zarządu Transportu Metropolitalnego. To jednostka metropolii zarządzająca komunikacją miejską, która docelowo zastąpi dotychczasowych jej organizatorów. W ostatnich miesiącach przedstawiciele GZM sygnalizowali, że może to nastąpić z początkiem 2019 r.

Rzeczniczka KZK GOP Anna Koteras poinformowała, że tego dnia zgromadzenie tej organizacji przyjęło uchwałę ws. wyrażenia intencji przekazania wszelkich praw i obowiązków ze skutkiem na dzień 1 stycznia 2019 r. na rzecz GZM - zważywszy, że zakres działalność KZK GOP jest tożsamy z realizacją ustawowych zadań związku metropolitalnego.

W uchwale zawarto m.in. zapis, że GZM stanie się stroną w dotychczasowych stosunkach pracy wszystkich pracowników KZK GOP - zgodnie z art. 23 Kodeksu pracy. Plan przekazania praw i obowiązków zarząd KZK GOP ma opracować do końca marca br.

Na początku stycznia br. zarząd GZM zdecydował z kolei o udzieleniu pełnomocnictwa do dokonywania wymaganych czynności rejestracyjnych, ewidencyjnych oraz z zakresu prawa pracy związanych z utworzeniem Zarządu Transportu Metropolitalnego. Pełnomocnictwa tego udzielono Markowi Koplowi, dotąd wiceprzewodniczącemu KZK GOP i jego dyrektorowi ds. finansowych.

Od stycznia br. na terenie całej Metropolii obowiązuje jedna taryfa komunikacji miejskiej dla biletów krótkookresowych (w miejsce taryf dotychczasowych organizatorów), a także bezpłatne przejazdy do 16. roku życia. Taryfę i bezpłatne przejazdy wprowadzono na gruncie porozumienia z obecnymi organizatorami (prócz KZK GOP to MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry). Wspólna taryfa biletów okresowych ma obowiązywać od II kw. br.

Zarząd Transportu Metropolitalnego chce jeszcze przed wakacjami samodzielnie uruchomić komunikację autobusową do lotniska Katowice w Pyrzowicach. Autobusy miałyby jeździć co godzinę z Gliwic oraz Tychów - przez Katowice i Sosnowiec. Koszt przejazdu ma być równy planowanej cenie metropolitalnego sieciowego biletu dobowego.

Do metropolitalnej sieci komunikacyjnej w dalszej perspektywie ma zostać również włączona kolej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Angela, 2018-01-24 05:26:49

    Super i mam nadzieję, że wtedy w autobusach i tramwajach pojawi się klimatyzacja w lato, jak w każdym cywilizowanym kraju.