PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: Mieszkańcy Koniecpola będą wreszcie mieć wodę

  • PAP    2 września 2016 - 19:11
Śląskie: Mieszkańcy Koniecpola będą wreszcie mieć wodę
Docelowo powstanie ponad 30 kilometrów wodociągu, którym woda dotrze do ok. 1,5 tys. odbiorców zamieszkujących sołectwa w gminie Koniecpol. (fot.koniecpol.pl)

• Mieszkańcy części sołectw gminy Koniecpol (Śląskie) już za kilka miesięcy powinni mieć dostęp do bieżącej wody – w piątek (2 września) rozpoczął się kolejny etap budowy wodociągu.
• Od ponad roku, wskutek wyschnięcia studni, mieszkańcy gminy muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami.
W piątek (2 września), z udziałem m.in. wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka i burmistrza Koniecpola Ryszarda Suligi, odbyła się uroczystość wbicia pierwszej łopaty, która rozpoczęła realizację drugiego (z trzech) etapów budowy wodociągu w gminie. Umowę z wykonawcą lokalne władze podpisały ponad tydzień temu - po odrzuceniu przez Krajową Izbę Odwoławczą odwołania złożonego przez jedną z firm startujących w przetargu.

Zakończenie inwestycji nastąpi przed końcem tego roku. Docelowo powstanie ponad 30 kilometrów wodociągu, którym woda dotrze do ok. 1,5 tys. odbiorców zamieszkujących sołectwa w gminie Koniecpol. Rozpoczęcie przedsięwzięcia było możliwe m.in. dzięki wsparciu udzielonemu z budżetu państwa oraz uruchomieniu rezerwy wojewody śląskiego.

Wojewoda Wieczorek dziękował wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie, m.in. burmistrzowi Koniecpola - za podjęcie wyzwania budowy, premier Beacie Szydło, dzięki której uruchomione zostały środki na jej rozpoczęcie, samorządowcom i parlamentarzystom, którzy zabiegali o realizację inwestycji, a także mieszkańcom gminy, którzy cierpliwie znoszą trudne warunki.

- Dzisiaj rozpoczynamy inwestycję służącą temu, aby w całej gminie Koniecpol nie zabrakło bieżącej wody - powiedział wojewoda.

Położona na północno-wschodnim krańcu woj. śląskiego gmina Koniecpol jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej - realizuje program naprawczy i nie może zaciągać zobowiązań. Poważne problemy z wodą w gminie Koniecpol trwają od czerwca ubiegłego roku. Na skutek suszy zabrakło jej w kilkunastu sołectwach - wyschły studnie, z których korzystali mieszkańcy. Konieczne stało się dowożenie wody beczkowozami.

Wsparcie budowy wodociągu w Koniecpolu obiecała premier Beata Szydło, która odwiedziła tę gminę w styczniu br. W ramach podziału środków na usuwanie klęsk żywiołowych gminie została przyznana promesa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która pokryje 80 proc. tzw. kwalifikowanych kosztów inwestycji. Przekazanie środków z rezerwy budżetowej było możliwe, ponieważ Koniecpol został zaliczony do gmin objętych klęską żywiołową w postaci suszy geologicznej.

Pozostałe 20 proc. środków będzie pochodzić z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W lipcu rada nadzorcza Funduszu przyznała dotację w wysokości 1,48 mln zł oraz promesę dotacji w wysokości 1,45 mln zł - uzależnioną od uzyskania innych środków.

Pierwszy przetarg na wykonanie drugiego etapu wodociągu w Koniecpolu - którego koszt oszacowano pierwotnie na 7,4 mln zł - rozstrzygnięto w czerwcu. Spłynęło w nim 16 ofert, samorząd wybrał firmę, która miała wykonać zadanie za 5,5 mln zł brutto. Po ogłoszeniu wyników jedna z firm odrzuconych w przetargu odwołała się do KIO, która nakazała wznowienie postępowania. Po kolejnym rozstrzygnięciu przetargu do KIO odwołała się inna firma.

Lokalne władze obawiały się, że z powodu przeciągających się procedur nie uda się wykonać zadania do końca roku i przepadną środki zabezpieczone na ten cel. Po odrzuceniu ostatniego odwołania przez KIO możliwe było podpisanie umowy ze zwycięzcą ponownego przetargu. Została ona zawarta ponad tydzień temu.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.