Śląskie: Mieszkańcy Koniecpola będą wreszcie mieć wodę

• Mieszkańcy części sołectw gminy Koniecpol (Śląskie) już za kilka miesięcy powinni mieć dostęp do bieżącej wody – w piątek (2 września) rozpoczął się kolejny etap budowy wodociągu.
• Od ponad roku, wskutek wyschnięcia studni, mieszkańcy gminy muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami.
Śląskie: Mieszkańcy Koniecpola będą wreszcie mieć wodę
Docelowo powstanie ponad 30 kilometrów wodociągu, którym woda dotrze do ok. 1,5 tys. odbiorców zamieszkujących sołectwa w gminie Koniecpol. (fot.koniecpol.pl)

W piątek (2 września), z udziałem m.in. wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka i burmistrza Koniecpola Ryszarda Suligi, odbyła się uroczystość wbicia pierwszej łopaty, która rozpoczęła realizację drugiego (z trzech) etapów budowy wodociągu w gminie. Umowę z wykonawcą lokalne władze podpisały ponad tydzień temu - po odrzuceniu przez Krajową Izbę Odwoławczą odwołania złożonego przez jedną z firm startujących w przetargu.

Zakończenie inwestycji nastąpi przed końcem tego roku. Docelowo powstanie ponad 30 kilometrów wodociągu, którym woda dotrze do ok. 1,5 tys. odbiorców zamieszkujących sołectwa w gminie Koniecpol. Rozpoczęcie przedsięwzięcia było możliwe m.in. dzięki wsparciu udzielonemu z budżetu państwa oraz uruchomieniu rezerwy wojewody śląskiego.

Wojewoda Wieczorek dziękował wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie, m.in. burmistrzowi Koniecpola - za podjęcie wyzwania budowy, premier Beacie Szydło, dzięki której uruchomione zostały środki na jej rozpoczęcie, samorządowcom i parlamentarzystom, którzy zabiegali o realizację inwestycji, a także mieszkańcom gminy, którzy cierpliwie znoszą trudne warunki.

- Dzisiaj rozpoczynamy inwestycję służącą temu, aby w całej gminie Koniecpol nie zabrakło bieżącej wody - powiedział wojewoda.

Położona na północno-wschodnim krańcu woj. śląskiego gmina Koniecpol jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej - realizuje program naprawczy i nie może zaciągać zobowiązań. Poważne problemy z wodą w gminie Koniecpol trwają od czerwca ubiegłego roku. Na skutek suszy zabrakło jej w kilkunastu sołectwach - wyschły studnie, z których korzystali mieszkańcy. Konieczne stało się dowożenie wody beczkowozami.

Wsparcie budowy wodociągu w Koniecpolu obiecała premier Beata Szydło, która odwiedziła tę gminę w styczniu br. W ramach podziału środków na usuwanie klęsk żywiołowych gminie została przyznana promesa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która pokryje 80 proc. tzw. kwalifikowanych kosztów inwestycji. Przekazanie środków z rezerwy budżetowej było możliwe, ponieważ Koniecpol został zaliczony do gmin objętych klęską żywiołową w postaci suszy geologicznej.

Pozostałe 20 proc. środków będzie pochodzić z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W lipcu rada nadzorcza Funduszu przyznała dotację w wysokości 1,48 mln zł oraz promesę dotacji w wysokości 1,45 mln zł - uzależnioną od uzyskania innych środków.

Pierwszy przetarg na wykonanie drugiego etapu wodociągu w Koniecpolu - którego koszt oszacowano pierwotnie na 7,4 mln zł - rozstrzygnięto w czerwcu. Spłynęło w nim 16 ofert, samorząd wybrał firmę, która miała wykonać zadanie za 5,5 mln zł brutto. Po ogłoszeniu wyników jedna z firm odrzuconych w przetargu odwołała się do KIO, która nakazała wznowienie postępowania. Po kolejnym rozstrzygnięciu przetargu do KIO odwołała się inna firma.

Lokalne władze obawiały się, że z powodu przeciągających się procedur nie uda się wykonać zadania do końca roku i przepadną środki zabezpieczone na ten cel. Po odrzuceniu ostatniego odwołania przez KIO możliwe było podpisanie umowy ze zwycięzcą ponownego przetargu. Została ona zawarta ponad tydzień temu.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE