PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: Największy dostawca wody ogłosił letni stopień podwyższonej gotowości

  • PAP/JS    14 lipca 2017 - 19:02
Śląskie: Największy dostawca wody ogłosił letni stopień podwyższonej gotowości
Działające na obszarze 4,3 tys. km kw. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW) w Katowicach jest największym w Polsce producentem wody (fot.shc.hu)

Dodatkowe, częstsze płukania sieci wodociągowej, podwyższenie dawek środków dezynfekujących na etapie produkcji i dystrybucji wody, wzmożona profilaktyka i kontrole - to niektóre działania największego w woj. śląskim dostawcy wody, który ogłosił letni „stopień podwyższonej gotowości”.
• Należące do samorządu woj. śląskiego Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów należy do największych w Polsce firm wodociągowych.

• Rocznie, jako sprzedawca hurtowy, dostarcza blisko 150 mln m sześc. wody mieszkańcom ponad 60 miast i gmin woj. śląskiego. 

Działające na obszarze 4,3 tys. km kw. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW) w Katowicach jest największym w Polsce producentem wody i jej głównym hurtowym dostawcą w aglomeracji katowickiej - z wody z GPW korzysta w sumie ok. 3,5 mln osób. W piątek (14 lipca) firma rozpoczęła letnią kampanię profilaktyczną na rzecz szczególnej dbałości o utrzymanie bezpieczeństwa wody dostarczanej mieszkańcom regionu.

"Akcja związana jest z utrzymującymi się od kilku tygodni warunkami atmosferycznymi. Wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza sprzyjają bowiem rozwojowi mikroorganizmów, co miało ostatnio miejsce w kilku firmach wodociągowych działających w woj. śląskim" - wyjaśnił rzecznik przedsiębiorstwa Piotr Biernat.

W piątek GPW ogłosiło we wszystkich swoich stacjach i zakładach uzdatniania wody oraz w jednostkach związanych z jej dystrybucją letni "stopień podwyższonej gotowości".

"Działania polegają na wzmożonych kontrolach i przedsięwzięciach profilaktycznych, zapobiegających ewentualnej możliwości mikrobiologicznego zanieczyszczenia wody. Przyczyni się to do utrzymania stabilności chemicznej i biologicznej wody wtłaczanej do sieci magistralnej ze stacji uzdatniania, oraz zapobiegnie wtórnemu zanieczyszczeniu wody bezpośrednio w sieci wodociągowej" - wyjaśnił rzecznik.

Zarządzono dodatkowe, częstsze płukania sieci wodociągowej i podwyższenie dawek środków dezynfekujących na etapie produkcji i dystrybucji wody. Uruchomiono też dodatkową, lokalną dezynfekcję wody w systemie dystrybucji, aby zapewnić obecność chloru w całej sieci magistralnej. Wykorzystano również jedyne w regionie specjalne urządzenie, zapewniające stały monitoring parametrów mikrobiologicznych wody.

Przedstawiciele GPW liczą, że podobne działania podejmą również inne działające w regionie przedsiębiorstwa wodociągowe. Ma to zagwarantować stabilne działanie systemu zaopatrzenia mieszkańców województwa w wodę oraz bezpieczeństwo dostarczanej wody pitnej. "W tym celu oferujemy pomoc - zarówno ekspercką, jak i techniczną, aby woda w woj. śląskim wciąż miała najwyższy znak jakości" - zapewnił Biernat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • janko z zadupia, 2017-07-17 11:09:00

    GPW nie jest przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym. Nie świadczy zbiorowego zaopatrzenia a wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Jest hurtowym producentem wody, którą sprzedaje samorządom (gminom i miastom), jego działalności nie reguluje ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym ...odprowadzaniu ścieków. Ceny wody negocjuje z samorządami  rozwiń
  • ..., 2017-07-15 07:43:48

    "częstsze płukania sieci wodociągowej i podwyższenie dawek środków dezynfekujących na etapie produkcji i dystrybucji wody" ma na celu zachęcenie konsumentów do jej spożywania zamiast butelkowanej wody... Ciekawe...