PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie. Ostatni wojewódzki plan gospodarki odpadami przyjęty

  • pt    28 grudnia 2016 - 09:14
Śląskie. Ostatni wojewódzki plan gospodarki odpadami przyjęty
Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego. (fot.slaskie.pl)

• Zarząd województwa śląskiego przyjął „Plan gospodarki odpadami na lata 2016-2022” i przekazał go Ministerstwu Środowiska.
• Po zaopiniowaniu przez ministra i ewentualnych poprawkach trafi pod obrady Sejmiku województwa.
Śląskie jaki ostatnie przyjęło wojewódzki plan gospodarki odpadami, ze sporym opóźnieniem. Przykładowo województwo świętokrzyskie zrobiło to już w sierpniu.

- Przygotowanie dokumentu wymagało od nas wytężonej pracy. Nasze województwo jest bowiem specyficznym regionem – z największym obszarem aglomeracyjnym w kraju, który bezsprzecznie wymaga specyficznych rozwiązań chociażby w kwestii właśnie gospodarki odpadami. Przy tej okazji warto jeszcze raz nadmienić, że czekamy z niecierpliwością na ustawę aglomeracyjną, która uporządkowała by wiele spraw, w tym gospodarkę odpadami – tłumaczy Henryk Mercik, członek zarządu województwa.

Czytaj także: W planach gospodarki odpadami nie tylko PSZOK-i i spalarnie

Zdaniem Mercika podstawową przyczyną późniejszego przyjęcia dokumentu były ponad półroczne opóźnienia związane z przygotowaniem przez Ministerstwo Środowiska Krajowego Programu Gospodarki Odpadami.

- Miał być gotowy do końca 2015 r. Miał podać kierunki, którymi miały podążać wojewódzkie programy – gotowe do końca 2016 r. – mówił.

Przygotowaniom dokumentu towarzyszyły szerokie konsultacje społeczne. Do programu wpłynęło 430 uwag.

- Jednym z większych problemów, któremu musimy sprostać jest sprawa termicznej utylizacji odpadów, co znowu łączy się ze specyfikacją naszego regionu. Na przykład w sąsiadującym z nami województwie świętokrzyskim w ogóle nie ma takiej potrzeby. Do tej pory żadna tego typu instalacja u nas nie powstała. Musimy jednak być gotowi na to zadanie - stwierdził Mercik.

Jak tłumaczył, ważne były także konsultacje z Komisją Europejską. Urząd Marszałkowski był z nią w stałym kontakcie.

- KE wiedziała, że stawiamy na dłuższy proces konsultacyjny, bo zależy nam na stworzeniu bardzo starannego, dokładnego dokumentu, oddającego stan faktyczny i realnie kreślącego przyszłe działania w tym względzie. Postawiliśmy po prostu na jakość, co nie umknęło uwadze Komisji Europejskiej - mówi Stefania Koczar-Sikora, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Regionalnego w śląskim urzędzie marszałkowskim.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Bruno, 2017-01-03 15:40:37

    to inne województwa NIE POSTAWIŁY na jakość? Skoro tak szybko opracowali WPGO?