PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie. Ponad 140 mln zł dofinansowania do programu ciepłowniczego Tauronu

  • pt/pap    30 sierpnia 2017 - 11:42
Śląskie. Ponad 140 mln zł dofinansowania do programu ciepłowniczego Tauronu
Program obejmie osiem z miast regionu (fot.mpec)

Ok. 141 mln zł unijnych środków otrzymał Tauron na przyłączenie do sieci ciepłowniczych nowych mieszkańców w ośmiu miastach konurbacji katowickiej. Kilkuletni program spółki, mający służyć m.in. likwidacji niskiej emisji, opiewa na ok. 250 mln zł.
• Dzięki budowie lub modernizacji sieci ciepłowniczych w ramach programu, powstanie m.in. ponad 100 km nowoczesnych sieci preizolowanych.

• Energetyka inwestuje we własny rozwój, ale także rozwój cywilizacyjny - poprawę jakości życia - zaznaczył prezes Tauronu.

• W 2017 r. WFOŚiGW podpisał już umowy o dofinansowanie na 180 mln zł do projektów wartych łącznie 350 mln zł

Umowy na dofinansowanie ośmiu projektów w ramach programu ciepłowniczego spółki Tauron Ciepło podpisali prezes koncernu Filip Grzegorczyk oraz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Andrzej Pilot.

"Chcemy aktywnie brać udział w programach rządowych i to czynimy. Chcemy też robiąc biznes, być pokazywani i traktowani jako firma, która pracuje dla ludzi. Ciepło systemowe to jest nic innego, jak praca dla ludzi. Dlatego wszystkich zachęcamy do brania udziału w naszym programie" - podkreślił Grzegorczyk.

Prezes katowickiego WFOŚiGW zaznaczył, że w 2017 r. instytucja ta podpisała już umowy o dofinansowanie na 180 mln zł do projektów wartych łącznie 350 mln zł. Fundusze unijne popłynęły dzięki temu do Bytomia, Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich; w środę po południu zaplanowane było podpisanie kolejnej umowy - z Jaworznem.

"Dzięki tym działaniom zmniejszeniu ulegnie roczne zużycie energii końcowej o ponad 280 tys. gigadżuli, a 35 tys. m kw. powierzchni budynków doczeka się termomodernizacji" - wskazał Pilot.

Obecny podczas podpisania umowy wojewoda śląski Jarosław Wieczorek mówił , że podpinanie nowych odbiorców do sieci ciepłowniczych to jeden z podstawowych elementów walki z niską emisją, zgodny z celami rządu w tym zakresie. "To jeden z elementów programu rządowego dotyczącego walki z niską emisją i poprawą jakości powietrza" - podkreślił.

Wewnętrzny program likwidacji niskiej emisji spółki Tauron Ciepło ma prowadzić m.in. do ograniczania emisji zanieczyszczeń powietrza w regionie - pochodzących ze spalania śmieci i złej jakości paliwa w domowych piecach - poprzez zapewnianie ciepła sieciowego, które jest jednym z najskuteczniejszych sposobów eliminowania smogu.

W swoim programie Tauron Ciepło zaplanował przyłączenie do sieci do 2022 r. odbiorców, do których ma trafić ogółem ponad 180 megawatów mocy cieplnej. W perspektywie ma to oznaczać roczną redukcję emisji do atmosfery ok. 50 tys. ton dwutlenku węgla oraz ok. 250 ton pyłów zawieszonych.

Program obejmie osiem z miast regionu (spośród większej liczby dotkniętych problemem niskiej emisji): Będzin, Chorzów, Czeladź, Dąbrowę Górniczą, Katowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec i Świętochłowice. Prócz budowy nowych sieci, zmodernizowanych ma też zostać m.in. 855 węzłów ciepłowniczych.

W grudniu ub. roku spółka złożyła wnioski o dofinansowanie tych zaplanowanych przedsięwzięć w naborze programu "kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej", który koordynuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Ten zestaw działań przygotowany przez katowicki WFOŚiGW ma być sfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 - w ramach tzw. działania 1.7. Program obejmuje cały subregion centralny woj. śląskiego.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.