Śląskie. Ponad 140 mln zł dofinansowania do programu ciepłowniczego Tauronu

Ok. 141 mln zł unijnych środków otrzymał Tauron na przyłączenie do sieci ciepłowniczych nowych mieszkańców w ośmiu miastach konurbacji katowickiej. Kilkuletni program spółki, mający służyć m.in. likwidacji niskiej emisji, opiewa na ok. 250 mln zł.
Śląskie. Ponad 140 mln zł dofinansowania do programu ciepłowniczego Tauronu
Program obejmie osiem z miast regionu (fot.mpec)

• Dzięki budowie lub modernizacji sieci ciepłowniczych w ramach programu, powstanie m.in. ponad 100 km nowoczesnych sieci preizolowanych.

• Energetyka inwestuje we własny rozwój, ale także rozwój cywilizacyjny - poprawę jakości życia - zaznaczył prezes Tauronu.

• W 2017 r. WFOŚiGW podpisał już umowy o dofinansowanie na 180 mln zł do projektów wartych łącznie 350 mln zł

Umowy na dofinansowanie ośmiu projektów w ramach programu ciepłowniczego spółki Tauron Ciepło podpisali prezes koncernu Filip Grzegorczyk oraz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Andrzej Pilot.

"Chcemy aktywnie brać udział w programach rządowych i to czynimy. Chcemy też robiąc biznes, być pokazywani i traktowani jako firma, która pracuje dla ludzi. Ciepło systemowe to jest nic innego, jak praca dla ludzi. Dlatego wszystkich zachęcamy do brania udziału w naszym programie" - podkreślił Grzegorczyk.

Prezes katowickiego WFOŚiGW zaznaczył, że w 2017 r. instytucja ta podpisała już umowy o dofinansowanie na 180 mln zł do projektów wartych łącznie 350 mln zł. Fundusze unijne popłynęły dzięki temu do Bytomia, Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich; w środę po południu zaplanowane było podpisanie kolejnej umowy - z Jaworznem.

"Dzięki tym działaniom zmniejszeniu ulegnie roczne zużycie energii końcowej o ponad 280 tys. gigadżuli, a 35 tys. m kw. powierzchni budynków doczeka się termomodernizacji" - wskazał Pilot.

Obecny podczas podpisania umowy wojewoda śląski Jarosław Wieczorek mówił , że podpinanie nowych odbiorców do sieci ciepłowniczych to jeden z podstawowych elementów walki z niską emisją, zgodny z celami rządu w tym zakresie. "To jeden z elementów programu rządowego dotyczącego walki z niską emisją i poprawą jakości powietrza" - podkreślił.

Wewnętrzny program likwidacji niskiej emisji spółki Tauron Ciepło ma prowadzić m.in. do ograniczania emisji zanieczyszczeń powietrza w regionie - pochodzących ze spalania śmieci i złej jakości paliwa w domowych piecach - poprzez zapewnianie ciepła sieciowego, które jest jednym z najskuteczniejszych sposobów eliminowania smogu.

W swoim programie Tauron Ciepło zaplanował przyłączenie do sieci do 2022 r. odbiorców, do których ma trafić ogółem ponad 180 megawatów mocy cieplnej. W perspektywie ma to oznaczać roczną redukcję emisji do atmosfery ok. 50 tys. ton dwutlenku węgla oraz ok. 250 ton pyłów zawieszonych.

Program obejmie osiem z miast regionu (spośród większej liczby dotkniętych problemem niskiej emisji): Będzin, Chorzów, Czeladź, Dąbrowę Górniczą, Katowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec i Świętochłowice. Prócz budowy nowych sieci, zmodernizowanych ma też zostać m.in. 855 węzłów ciepłowniczych.

W grudniu ub. roku spółka złożyła wnioski o dofinansowanie tych zaplanowanych przedsięwzięć w naborze programu "kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej", który koordynuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Ten zestaw działań przygotowany przez katowicki WFOŚiGW ma być sfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 - w ramach tzw. działania 1.7. Program obejmuje cały subregion centralny woj. śląskiego.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE