PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie pracuje nad strategią transportową

  • JK/slaskie.pl    18 czerwca 2011 - 16:05
Śląskie pracuje nad strategią transportową

Konferencja "Transport i Komunikacja" zainaugurowała prace nad Strategią Rozwoju Systemu Transportu województwa śląskiego.
- W regionie zauważalne jest ożywienie działań różnych podmiotów związanych z rozwojem sieci transportowej. Inwestycje drogowe, zmiany na rynku kolejowym, rozwój Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice" w Pyrzowicach oraz aktywność związków komunikacyjnych to oznaki wzrostu. Za postępem idzie także wzrost liczby samochodów. Kiedy się wszyscy rozwijamy, potrzebna jest strategia, aby nasze działania skutkowały na dziesięciolecia - powiedział marszałek Adam Matusiewicz podczas otwarcia konferencji.

Czytaj też: Stolica marzy o ekologicznej komunikacji

Prace nad dokumentem potrwają do końca roku. W toku prac przeprowadzone zostaną badania i ekspertyzy dotyczące sieci i sposobów organizacji transportu. Odbędą się też spotkania warsztatowe w ramach powołanych zespołów tematycznych. Do tego czasu potrzebna jest diagnoza sytuacji w województwie oraz wymagana prognoza oddziaływania na środowisko. Pracom eksperckim towarzyszyć będą konsultacje społeczne.

Celem opracowania jest stworzenie efektywnego systemu transportu umożliwiającego sprawne przemieszczenie się mieszkańców regionu przy zachowaniu wysokiej jakości usług. Na system transportu należy patrzeć przez pryzmat m.in. komunikacji autobusowej, tramwajowej, kolejowej i lotniczej. Strategia zawierać będzie diagnozę istniejących problemów, określenie zasad polityki transportowej regionu oraz celów jego rozwoju.

W konferencji uczestniczył także podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Radosław Stępień. Przedstawił on projekt krajowej Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku. Projekt określa główne kierunki rozwoju sektorów transportu drogowego w Polsce - drogowego, kolejowego, żeglugi śródlądowej i morskiej, lotniczego, miejskiego oraz systemów transportowo-logistycznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Pan Baryłko, 2011-06-20 08:30:54

    Efekty będą łatwo mierzalne. Tonami makulatury i kilowatogodzinami zużytymi przez niszczarki, ewentualnie klimatyzatory w archiwach.
  • OGRODNIK, 2011-06-19 21:05:09

    No to czekamy... na efekty.