PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: W środę pociągi Kolei Śląskich dla kierowców za darmo. Wszystko przez smog

  • PAP/KDS    6 lutego 2018 - 14:41
Śląskie: W środę pociągi Kolei Śląskich dla kierowców za darmo. Wszystko przez smog
Przewoźnik po raz drugi w tym roku zdecydował o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji kolejowej z powodu prognozowanej złej jakości powietrza. (fot. slaskie.pl)

Z powodu groźby wystąpienia smogu w środę (7.02) Koleje Śląskie wprowadziły bezpłatne przejazdy pociągami. Skorzystać z nich mogą kierowcy, którzy wybiorą podróż koleją zamiast samochodem. Za darmo może też pojechać osoba towarzysząca kierowcy.
  • Przewoźnik po raz drugi w tym roku zdecydował o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji kolejowej z powodu prognozowanej złej jakości powietrza.
  • W środę 7 lutego stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu mogą znacząco przekroczyć dopuszczalne normy, a jakość powietrza w części województwa może być "bardzo zła".

- Aby skorzystać z bezpłatnego przejazdu Kolejami Śląskimi, wystarczy podczas kontroli biletów okazać ważny dowód rejestracyjny. W przeciwieństwie do poprzedniej edycji akcji, w tym roku nie trzeba być właścicielem pojazdu. Każdy kierowca może zabrać w podróż jedną osobę towarzyszącą" - podał we wtorek samorząd woj. śląskiego.

Bezpłatne przejazdy w dni smogowe obowiązują w całej sieci Kolei Śląskich, z wyłączeniem odcinka przygranicznego Chałupki-Bohumin oraz pociągów "Ornak" na odcinku Żywiec-Zakopane. Możliwość bezpłatnych przejazdów będzie obowiązywać przez cały poniedziałek, od godziny 00:01 do 24:00. O ewentualnym przedłużeniu akcji na kolejne dni przewoźnik będzie każdorazowo informował oddzielnym komunikatem.

Dotąd informacji, czy bezpłatne przejazdy dla kierowców zostaną wprowadzone w środę także w innych środkach komunikacji publicznej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM): autobusach, tramwajach i tyskich trolejbusach, nie przekazały władze tej organizacji.

Czytaj więcej: Od morza aż do Tatr: Smog jest wszędzie

W połowie stycznia br. zarząd GZM uzgodnił z organizatorami komunikacji miejskiej na swoim terenie oraz z Kolejami Śląskimi zasady ogłaszania bezpłatnej komunikacji miejskiej w dni szczególnie wysokich stężeń smogu. Zgodnie z tym porozumieniem Koleje Śląskie wprowadzają prawo do bezpłatnych przejazdów w razie prognozowanych przekroczeń norm zanieczyszczeń powietrza przynajmniej na jednym z siedmiu obszarów, wyodrębnionych w prognozach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ).

Na obszarze Metropolii bezpłatne przejazdy mają być ogłaszane, gdy prognozy przekroczenia norm będą dotyczyły przynajmniej jednego z dwóch wyznaczonych przez WIOŚ obszarów, obejmujących gminy i miasta GZM (chodzi o obszar centralny i/lub rybnicko-pszczyński).

Z wtorkowego komunikatu opublikowanego przez WIOŚ na stronie katowice.pios.gov.pl wynika, że ze względu na poziom pyłu zawieszonego jakość powietrza będzie w środę bardzo zła na obszarze rybnicko-pszczyńskim oraz w dolinach beskidzkich.

Ponieważ Metropolia nie jest jeszcze organizatorem transportu publicznego, decyzja o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów każdorazowo musi być sankcjonowana wewnętrznymi decyzjami poszczególnych organizatorów, którzy działają na jej obszarze: KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry. Każdorazowo decyzja o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów ma być podejmowana do godz. 15. dnia poprzedzającego.

Prawo do bezpłatnych przejazdów w dni smogowe na terenie Metropolii będzie honorowane na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazdu, z którego tego dnia jego użytkownik nie skorzysta, wybierając pociąg. Z bezpłatnego przejazdu może skorzystać jeszcze jedna towarzysząca mu osoba. W tegorocznym budżecie Metropolii na pokrycie kosztów związanych z wprowadzeniem bezpłatnych przejazdów w dni smogowe zaplanowano 1 mln zł.

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy.

Bieżące informacje o jakości powietrza w regionie dostępne są na stronie internetowej powietrze.katowice.wios.gov.pl.

Koleje Śląskie są spółką należącą do samorządu woj. śląskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.