PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: We wrześniu startują zapisy na pierwsze zwiedzanie Hali Gliwice

  • PAP/KDS    13 sierpnia 2017 - 20:36
Śląskie: We wrześniu startują zapisy na pierwsze zwiedzanie Hali Gliwice
Zwiedzanie hali zaplanowano 23 i 25 września (fot.hala.gliwice.eu)

W poniedziałek (4 września) startuje rejestracja na pierwsze zwiedzanie Hali Gliwice. Wiadomo już, że obiektem będzie zarządzała miejska spółka.
• Zwiedzanie hali zaplanowano 23 i 25 września. Chętni zapisywać się będą mogli od 4 września. 

• Halę Gliwice tworzy kompleks trzech połączonych budynków - hali głównej (z widownią na ponad 13,7 tys. miejsc - 10,5 tys. krzesełek i 3,2 tys. miejsc mobilnych), hali treningowej (niespełna 1,2 tys. miejsc) i hali fitness (a także zewnętrznego garażu wielopoziomowego).

• Budowa hali rozpoczęła się w kwietniu 2013 r. Ma być w pełni gotowa w listopadzie br.

Jak podał gliwicki samorząd, zanim jeszcze budowa zakończy się, miasto i zarządzające inwestycją Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach zaproszą chętnych na zwiedzanie obiektu. Zaplanowane jest ono na 23 i 25 września. Rejestracja uczestników będzie prowadzona od 4 września przez formularz elektroniczny internecie i klasyczny - w urzędzie miasta.

Powstająca w miejscu dawnego stadionu XX-lecia, pomiędzy ulicami Akademicką i Kujawską, hala ma umożliwiać zawody sportowe rangi międzynarodowej w szeregu dyscyplin. Obiekt ma być też przystosowany do imprez wystawienniczych i targowych, estradowych, społeczno-politycznych czy komercyjnych.

Pierwotnie hala miała być gotowa jesienią ub. roku. Aktualny termin zakończenia robót to 14 listopada br. Mimo trzech przetargów miastu nie udało się wybrać zewnętrznego zarządcy. Ostatnio samorząd postanowił, że pozostanie nim obecny menedżer projektu, czyli gliwickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Jak powiedział rzecznik gliwickiego magistratu Marek Jarzębowski, trzej uczestniczący w dotychczasowych postępowaniach potencjalni zewnętrzni zarządcy nie zaakceptowali ostatecznie warunków, które nie dawały im pełnego bezpieczeństwa biznesowego. "Nie poszliśmy w kierunku, że mielibyśmy w tyle głowy, że miasto będzie na tym tracić i dokładać" - zaznaczył Jarzębowski.

Ostatecznie halą będzie zarządzał więc samorząd, poprzez swoją spółkę. W najbliższym czasie miasto ze względów prawnych formalnie przejmie majątek obiektu od PWiK, by następnie wydzierżawić go tej spółce. "Zapewne PWiK doprosi specjalistów w potrzebnych dziedzinach do współpracy" - zasygnalizował Jarzębowski. Zapewnił, że nie będą to urzędnicy magistratu.

Wykańczaną obecnie halę tworzy kompleks trzech połączonych budynków - hali głównej (z widownią na ponad 13,7 tys. miejsc - 10,5 tys. krzesełek i 3,2 tys. miejsc mobilnych), hali treningowej (niespełna 1,2 tys. miejsc) i hali fitness (a także zewnętrznego garażu wielopoziomowego).

Według ostatniego raportu z budowy podstawowe prace budowlano-montażowe zostały ukończone. Trwają rozruchy poszczególnych urządzeń i instalacji, prowadzone są przeglądy. Wewnątrz trwają prace nad wyposażeniem. To m.in. podłoga sportowa, konstrukcja podwieszenia scenicznego, wyposażenie sanitariatów czy ścianka wspinaczkowa.

Ścianka ma być jedną z najwyższych tego typu w Polsce południowej. Ma służyć szukającym rekreacji, ale też wspinaczom sportowym; umożliwi np. trening zawodnikom w trójboju olimpijskim. Wysokość ścian sięga 19 metrów, długość dróg sportowych po przewieszeniu to 25 metrów. Dla dzieci przygotowywana jest interaktywna, wykorzystująca elektronikę, strefa zabawy "vertical story".×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.